banner39

İstanbul'a yüzer marina geliyor

Başkan Kadir Topbaş İstanbul'un bir deniz kenti olmasına rağmen turizmi etkileyecek bu nimetten yararlanamadığını bu amaçla Tarabya, İstinye ve Bebek koylarında yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını söyledi

Arşiv 16.04.2007, 16:53 16.04.2007, 16:53
İstanbul'a yüzer marina geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını söyledi.

Topbaş, Tarabya Koyu'na akan atık suların biriktirdiği çamur tabakasının taranarak temizlenmesi çalışmalarını basın mensuplarına yerinde göstererek bilgi verdi.

Topbaş, Tarabya Koyu'nda 7500 metreküp çamurun tarandığını, 10 bin metreküp çamurun taranacağını belirterek, "Böylece burası da bu yaz denize girilebilir hale gelecek. Bundan sonra atık su kontrolsüz İstanbul Boğazı'na girmeyecek.

Avrupa ve Anadolu yakasında bu çalışmalar yapılacak" dedi.

Topbaş, İstanbul'un bir deniz kenti olmasına rağmen yeterince denizden yararlanamadığını, kentte turizmi etkileyecek olan marinaların da belirli boyutta gelişmesini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

İstanbul Boğazı'nda kendi içinde doğal marina nitelikli birkaç körfez olduğunu Söyleyen Topbaş, sahil boyunca vatandaşları rahatsız eden tekneleri kaldırarak halkın sahil ile temasını sağlamak için Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını kaydetti.

Şu anda sahilde teknelerin kıyıya bağlanmasına kendilerinin müdahale edemediğini, ancak sistemi kontrol altına alarak hoş olmayan ve vatandaşı sahilden kopartan görüntüleri ortadan kaldırmak için müdahale yetkisi istediklerini anlatan Topbaş, Denizcilik Müsteşarlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda bu kontrolü üzerlerine alma konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?