İstanbul'da 1 Mayıs'ın bilançosu

1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmak istenmesi yüzlerce kişinin yaralanrken, 530 kişinin de gözaltına alınmasına neden oldu.

İstanbul'da 1 Mayıs'ın bilançosu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile bazı siyasi partiler, meslek odaları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin tek koldan ilerleyerek 1 Mayıs'ı kutlamayı planladıkları Taksim Meydanı ile Şişli arasındaki Halaskargazi Caddesi, izinsiz gösteriler ve polislerin bu gruplara müdahalesine sahne oldu.

Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi Nakiye Ergül Sokak'taki DİSK Genel Merkezi'ne gece saatlerinden itibaren gelmeye başlayan işçi, sendikacı ve çeşitli kitle örgütleri üyeleri, saat 07.50'de gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'yi alkış ve sloganlarla karşıladı.

Süleyman Çelebi, güvenlik kuvvetlerinin DİSK binası önü, Şişli ve Beyoğlu'nun çeşitli yerlerinde gruplara müdahale etmeyi sürdürmesi üzerine CHP milletvekilleri Algan Hacaloğlu ve Mehmet Sevigen ile bazı DTP'li milletvekilleriyle üst düzey bir emniyet yetkilisi ile telefonla konuştu. Bu görüşmede 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmesi ilişkin uzlaşma sağlanamadı.

Bu arada, DİSK Genel Merkezi'ne DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, CHP milletvekilleri Algan Hacaloğlu, Mehmet Sevigen, Mehmet Ali Özpolat, Nur Serter, Şahin Mengü, Hikmet Erenkaya, Ali Rıza Öztürk, DTP'li milletvekilleri Ahmet Türk, Akın Birdal, Sırrı Sakık ve Aysel Tuğluk ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül geldiler.

İlerleyen saatlerde gruplara müdahalelerin artması üzerine DİSK Genel Merkezi önünde açıklama yapan Süleyman Çelebi, ''Bu hükümetin provokasyonuna alet olmamak için sağduyu ile burada eylemi noktalıyoruz'' dedi.

Bu açıklamanın ardından DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türkel ile bir grup milletvekilinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, Taksim'e doğru yürüyüşe başladı. Ancak bu yürüyüş, zaman zaman polislerce durduruldu.

Osmanbey'e kadar ilerleyen gruptakiler, daha ileri gitmelerine izin verilmeyince kendi aralarında bir değerlendirme yaparak, Taksim'e yürüyüşten ve Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmaktan vazgeçti.

Burada açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ''Biz, bu iktidarın, bu valiliğin bundan sonraki süreci daha çok provokasyona, daha büyük olumsuzluklara dönüştürmemesi adına eylemi sona erdiriyoruz'' dedi.

GÖSTERİLER VE MÜDAHALELER

İstanbul'da 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak amacıyla yapılması planlanan yürüyüşe katılmak için DİSK Genel Merkezi önünde bekleyen gruba, saat 06.15 sıralarında güvenlik kuvvetlerince ilk müdahale yapıldı.

Panzerden basınçlı su sıkılarak ve biber gazı kullanılarak gerçekleştirilen bu müdahalenin ardından aynı yerde toplanan gruplar 2 kez daha dağıtıldı.

Bunun yanı sıra Mecidiyeköy Meydanı, Cevahir Alışveriş Merkezi, Şişli ile Taksim arasındaki Halaskargazi Caddesi'nin çeşitli noktaları, Beyoğlu İstiklal Caddesi, Dolapdere, Sıraselviler Caddesi ve Taksim Gezi Parkı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda yerde izinsiz gösteri yapan gruplara güvenlik kuvvetlerince müdahalelerde bulunuldu.

Polisin, panzerden basınçlı boyalı su sıkarak, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz bombası ile cop kullanarak gerçekleştirdiği müdahaleler sırasında, göstericiler de kaldırım taşlarını sökerek polislere attı. Ayrıca, bazı göstericiler de sapan kullanarak daha küçük ebatlı taşları polislere fırlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 15 sapan ile çok sayıda çelik bilye ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, Kabataş-Eminönü arasındaki kapalı tramvay hattının da saat 16.00 itibariyle seferlere açıldığı kaydedildi.

Yüzleri örtülü bazı göstericiler de, 2 polis aracı ile bazı banka ve iş yerlerini taş ve sopalarla tahrip etti.

Bu müdahalelerden biri de Halaskargazi Caddesi'nin Şişli Etfal Hastanesi sokağı girişinde gerçekleşti. Polisin müdahalesi sırasında hastane bahçesine kaçan gruplara, güvenlik kuvvetlerince burada müdahalenin sürdürülmesi nedeniyle bazı hastaların biber gazlarından etkilendiği görüldü.

HARİTADA KIRMIZI ALANLARLA BELİRTİLEN YERLER GÖSTERİCİLERİN TAKSİME GİRMEK İSTEDİĞİ NOKTALAR MAVİ KISIM İSE POLİS KONTROLÜNDE OLAN BÖLGE

Müdahaleler sırasında göstericiler arasında polisin kullandığı biber gazından etkilenenler oldu.

AA VE REUTERS'IN KAMERALARI KIRILDI

Bu arada, olayları izleyen Anadolu Ajansı (AA) Kameramanı Engin Morgül ile Reuters Kameramanı Bülent Usta, basınçlı suyun etkisiyle sürüklenirken, kullandıkları kameraları da parçalandı.

Ayrıca, Cumhuriyet Gazetesi'nin Pazar eki muhabirlerinden Ali Deniz Uslu'nun sağ dirseğinde kırık meydana gelirken, Esra Açıkgöz'ün de kafasına darbe aldığı öğrenildi. İki muhabir de Şişli Osmanoğlu Kliniği'nde tedavi altına alındı.

İL KRİZ MERKEZİ AÇIKLAMASI

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde bulunan Asayiş Harekat Merkezi'nde kriz merkezi oluşturuldu.

İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet, jandarma ve diğer ilgili kuruluşların yetkililerinden oluşan kriz merkezinden yapılan açıklamada, olaylar sırasında 6 polis ile 2 vatandaşın yaralandığı, 2 emniyet aracının tahrip edildiği, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisinin işgal edildiği, Amerikan Hastanesi'nin taşlandığı belirtilerek, olaylara ilişkin 505 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, erken saatlerden itibaren yapılamayan Üsküdar ve Kadıköy'den Kabataş, Beşiktaş ve Karaköy iskelelerine vapur seferlerine saat 14.00'te yeniden başlandığı kaydedildi.

NOTLAR

İstanbul'da Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınarak, meydan ve Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi yaya ve araçlara bariyerlerle kapatıldı. Panzerler, iş makineleri, itfaiye araçları, ambulanslar ve Taksim Gezi Parkı'nda da askeri birlikler konuşlandırıldı.

Çevredeki binaların çatısına keskin nişancılar yerleştirildi, görüntü almak isteyen basın mensuplarının buralara çıkmasına izin verilmedi.

Meydan çevresindeki otellerde kalan ve aralarında turistlerin de bulunduğu müşteriler, Taksim Meydanı girişinde araçlarından inerek bavullarını kendileri taşıdı ve polislere rezervasyon kağıtlarını göstererek otellerine gidebildiler.

Taksim Meydanı'ndan canlı yayın yapmak isteyen televizyon ekiplerinin canlı yayın araçlarının Gezi Parkı'na kurulmasına izin verildi.

Beyoğlu ve Şişli'deki bazı iş yerlerinin kepenklerinin kapalı olduğu görüldü.

Sürekli uçuş yapan bir polis helikopteri de alınan önlemlerin grupların hareketlerine göre yerdeki ekiplerin yönlendirilmesine destek sağladı.

İstanbul Valiliği'nin dün açıkladığı tedbirler kapsamında Beyoğlu'nda 41, Şişli'de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere toplam 66 ilk ve orta dereceli okul bugün için tatil edilmişti.

Ayrıca, şehir hatları vapurlarının Üsküdar ve Kadıköy'den Kabataş, Beşiktaş ve Karaköy iskelelerine seferleri, saat 14.00'e kadar durduruldu. Yine Sirkeci-Kabataş tramvay hattı, Kabataş-Taksim arasındaki füniküler sistem ile Mecidiyeköy-Taksim arasındaki metro seferleri gerçekleştirilemedi.

 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2008, 21:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35