banner39

İstanbul'da 1300 yıllık Emevi metni bulundu

Yenikapı'da devam eden Marmaray kazılarında 1300 yıl öncesine ait bir Emevi metni bulundu

Arşiv 27.05.2010, 16:30 07.06.2010, 16:50
İstanbul'da 1300 yıllık Emevi metni bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Marmaray projesi kapsamında Yenikapı'da devam eden arkeolojik kazılarda 13 satırdan oluşan Arapça metin bulundu.

Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayacak Marmaray projesi kapsamında Yenikapı'da yürütülen arkelojik kazılar hızla devam ediyor. İstanbul'un 8 bin yıllık tarihine ışık tutan kazılarda insan ve hayvan kemiklerinin yanı sıra ilaç şişeleri, 35 gemi kalıntısı ve çok sayıda mimari parça bulunmuştu.

YAZIDA 4 İSİM GEÇİYOR

Önceki günkü kazılarda ise bir hayvanın kürek kemiği üzerine yazılmış ve 8'inci yüzyıla ait olduğu düşünülen 13 satırlık Arapça metin gün ışığına çıkarıldı. Tılsım ya da mektup olduğu henüz belirlenemeyen bu dikkat çekici metni İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü adına Osmanlıca yazı uzmanı Günay Paksoy inceledi. Siyah bir mürekkeple yazı ldığı belirlenen metin için Paksoy şunları söyledi: "İçinde Ahmet, Muhammet, Emir ve Mevali diye 4 isim geçiyor.

YAZI BESMELE İLE BAŞLIYOR

Besmele ile başlayan yazının ilk 3 satırını okumak mümkün. Mesela bir yerde ‘Lailahe illahu’ (ondan başka tanrı yoktur) diye yazarken bir başka satırda ise 'Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil- aliyyil-azîm' (Güç ve kuvvet ancak şânı yüce Allah'tandır) kelimesi açıklıkla okunuyor." Tılsım veya mektup olduğu düşünülen metnin, İstanbul'u fethetmeye gelen Emeviler'e ait olabileceği belirtildi. Aynı bölgede buna benzer iki buluntuya daha rastlanıldığı ancak yazılarının bu örneğe göre okunmasının pek mümkün olmayacağı öğrenildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?