banner39

İstanbul'da 96 gözlatı, 29 sapan...

İstanbul'daki gösterilerde, polise gaz bombalar ve molotofla saldıranlardan 96 kişi gözaltına alındı.

Arşiv 06.10.2009, 20:40 07.10.2009, 07:07
İstanbul'da 96 gözlatı, 29 sapan...

IMF-Dünya Bankası toplantıları nedeniyle Taksim'de düzenlenen protesto gösterilerinde 41'i kadın 96 kişinin gözaltına alındığı açıklanırken, ele geçirilen malzemelerin de dökümü verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Taksim Meydanı metro çıkışında, DİSK, KESK, TTB, TMMOB, ÖDP, TKP, EMEP ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden yaklaşık bin 500 kişinin katılımıyla saat 11.00'de gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından, sendika ve sivil toplum örgütlerinin dağılmaya başladığı sırada grubun içinde bulunan yasa dışı örgüt mensuplarından oluşan marjinal grupların kongre merkezi yönüne doğru ilerlemeye çalıştığı belirtildi.

Bu gruplar Çevik Kuvvet polisleri tarafından engellenince, aynı grubun arkasında yer alan yüzleri maskeli kişilerin, polise önce gaz bombaları ve molotofkokteylleriyle, ardından da taş ve sapanlarla attıkları misketlerle saldırdıkları kaydedildi.

Açıklamada, Çevik Kuvvet polislerinin göstericilere önce tazyikli suyla, sonra da göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği aktarılarak, ara sokaklara dağılıp tekrar polise saldıran göstericilere saat 15.00'e kadar çok sayıda müdahalede bulunulup grupların dağılmasının sağlandığı ifade edildi.

Gösteriler sırasında, Sıraselviler Caddesi Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınında göstericilerin arasında kalan bir Çevik Kuvvet polisinin ağır şekilde darp edilip linç girişiminde bulunulduğu ve silahının gasp edildiği belirtildi.

Taksim Meydanı, Gezi Parkı, AKM ve İstiklal Caddesi civarında 11 banka binası, 5 iş yeri, 6 kamu binası ve 8 adet polis aracının zarar gördüğü bildirildi.

Açıklamada, gözaltına alınan şüphelilerle ilgili gerekli tahkikatın başlatıldığı kaydedildi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?