banner39

İstanbul'da ABD karşıtı protestolar sürüyor

ABD Başkanı Barak Obama'nın Türkiye'ye gelişi öncesinde sivil toplum kuruluşlarının protestolarını yoğunlaştırdı.

Arşiv 04.04.2009, 17:10 04.04.2009, 17:19
İstanbul'da  ABD karşıtı protestolar sürüyor


Obama'nın göreve gelişiyle birlikte Amerika'nın Ortadoğu politikalarında hiçbir değişim olmayacağını söyleyen kuruluş temsilcileri, değişenin sadece 'ABD başkanının rengi olduğunu belirtildi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür Der) üyesi yaklaşık 100 kişilik grup Obama'nın Türkiye ziyaretini ve Ortadoğu politikalarını protesto etti. Saraçhane Parkı'nda toplanan göstericiler Obama ve ABD aleyhine slogan attı. 'Afganistan ABD'nin Vietnam'ı olacak, Katil ABD Afganistan'dan defol, Go home Amerika' yazılı pankartlar taşıyan grup basın açıklaması yaparak Obama'nın Türkiye'ye gelmemesini istedi. Yapılan basın açıklamasında Obama'nın göreve başlamasının hemen ardından ABD politikalarının gerçek yüzünün ortaya çıktığı savunularak 'Adeta Obama'nın seçilmesiyle birlikte Kapitalist, sömürü, işgal ve katliamlar bitecek ve Amerikan rüyası devir teslimin ardından gerçek olacaktı. Ama Hollywood senaryolarına taş çıkartan bu 'Mesih Obama' propagandalarının ne kadar büyük bir aldatmaca olduğunu anlamak için fazla bir zaman geçmesine gerek kalmadı. Küresel mali krize reçeteler sunmak üzere görevi devralmayı beklemeden gayet konuşkan bir profil sunan Obama, aynı günlerde Siyonist İsrail'in Gazze'de 22 gün süren vahşi saldırıları karşısında dut yemiş bülbüle rolü oynuyordu' denildi.

Açıklama sırasında göstericilerin sık sık ABD aleyhine slogan atması dikkat çekti. Bazı yabancı basın kuruluşlarının da takip ettiği gösteride yönetmen Gani Rüzgar Şavata da bir konuşma yaparak film projelerinde ABD eleştirisini işleyeceğini söyledi. Polisin de geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisine katılanlar açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?