banner15

İstanbul'da Akbil kalkıyor

Vakıfbank ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin anlaşmasıyla, şehir içi otobüslerde akbil yerine kredi kartı kullanılacak.

İstanbul'da Akbil kalkıyor

Kredi kartı olan vatandaşlar ay boyunca kullandıkları otobüslerin ücretini ay sonunda ödeyecek

Vakıfbank ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin anlaşmasıyla, şehir içi otobüslerde akbil yerine kredi kartı kullanılacak. Kredi kartı olan vatandaşlar ay boyunca kullandıkları otobüslerin ücretini ay sonunda ödeyecek.

İstanbul'da artık vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine kredi kartı ile binecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıfbank ile anlaşarak şu anda kullanılan akbil sistemini kaldırıyor. Bunun yerine Vakıfbank, vatandaşlara birer kredi kartı verecek. Vatandaşlar ay içinde kullandıkları otobüs, metro ve deniz otobüsleri ücretini aynı alışverişte olduğu gibi ay sonunda ödeyecek. Benzer sistem bu anda otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan KGS kartlarında uygulanıyor. Uygulama önce belediye otobüslerinde başlayacak. Ardından metro ve deniz otobüsleriyle entegre olacak. Aynı kartın doğalgaz için kullanılması da gündemde. Buna göre kredi yüklenen kart ile artık doğalgaz faturası ödenmeyecek. Ya baştan parası ödenerek alınacak kredi karşılığı

kadar doğalgaz kullanılacak ya da kullanılan doğalgaz miktarı kadar borç ay sonunda kredi kartına yüklecek. Böylece vatandaşlar artık fatura ödemek zorunda da kalmayacak.

BANKA KARTINA BENZEYECEK

Banka kartları ikiye ayıracak. Buna göre talep eden herkese önce para yüklenip sonra yüklenen paranın harcanmasını sağlayacak banka kartı benzeri kartlar verilecek. İkinci karti ise kredi kartı özellikleri taşıyacak. Banka kredi alabilecek niteliklere sahip olan vatandaşlara bu kartları verecek. Vatandaş kartı başlangıçta para yüklemeden istediği kadar kullanacak, hesap kesim tarihinde de ücretini toptan ödeyecek. Kartlar aynı karayollarında otomatik geçişlerde kullanılan OGS ve KGS gibi gösterildiğinde elektronik olarak okunacak.

Kaynak: Sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48