banner39

İstanbul'da çok önemli konferanslar

Ünlü teolog John Esposito ve İran eski Cumhurbaşkanı Hatemi İSAM'da konferans verecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da çok önemli konferanslar

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İslami Araştırmalar Merkezi (İSAM) Ekim-Mayıs ayları arasında başlattığı konferanslar silsilesi devam ediyor. Yurt içinden ve dışından önemli ilim adamlarının katılacağı toplantıların bugünkü (11 Kasım 2006- saat:16:00) bölümünde Georgetown Üniversitesi'nde din ve uluslararası ilişkiler profesörü olan John L. Esposito “Milyarlarca Müslümanın Sesine Kulak Vermek” adlı bir konuşma yapacak. Konferansı pazartesi günkü bölümünde ise İran eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, “İslâm Dünyasında Tarih ve Yenileşme Anlayışının Yeniden Gözden Geçirilmesi” adlı bir konuşma yapacağı kaydedildi. İSAM konferans salonunda yapılacak toplantılar hakkında detaylı bilgi için www.isam.org.tr linkini tıklayabilirsiniz. Bu arada,

Hatemi'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliği yapacağı Medeniyetler İttifakı Projesi çerçevesinde oluşturulan Akil Adamlar Grubu'nun son toplantısına katılacağı öğrenildi.

Akil Adamlar Grubunun Son Toplantısı 13 Kasımda

Medeniyetler İttifakı Projesi çerçevesinde oluşturulan Akil Adamlar Grubu'nun son toplantısı 13 Kasım 2006 tarihinde İstanbul'da yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliği yapacağı toplantıya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero katılacak. Akil Adamlar Grubu'nun hazırlayacağı eylem planı, bu toplantıda BM Genel Sekreteri Annan'a sunulacak.

Aralık ayı sonunda da Medeniyetler İttifakı Projesi Eşbaşkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun Newyorkta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile biraraya gelmesi bekleniyor.

Bu toplantıya BM'nin yeni genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da katılması öngörülüyor. New York'daki toplantıda, proje ile ilgili nihai bir belgenin açıklanması bekleniyor. Sözkonusu belgeyle Medeniyetler İttifakı Projesi'nin fiili hale gelmesi planlanıyor. Toplantının ardından oluşturacak grup ile gerçekleşecek mekanizmanın başına görev süresi dolacak BM Genel Sekreteri Annan'ın gelebileceği de ifade ediliyor.

 

Öte yandan, Medeniyetler İttifakı projesinin, bazı ülkelerin maddi desteği ile yürütüldüğü bildirildi. Medeniyetler İttifakı Sekreteryası'nın harcamaları için İspanya 1 milyon Euro, Türkiye 435 bin Euro, Belçika 250 bin Euro katkıda bulunurken, karikatür krizi ile gündeme gelen Danimarka'nın da 200 bin Euro'luk bir destek sağladığı belirtildi.

İstanbul'da yapılacak toplantıda, BM Genel Sekreterine, sunulacak raporda, İslam dünyası ile Batı arasında artmakta olan ayrılmanın anahtar sebeplerinin dini değil, siyasal olduğu vurgulanırken, çoğunluğu Müslüman olan ülkelerde, Batılılar tarafından düzenlenen askeri müdahalelerin, toplumlar arası ilişkileri de bozan, artan dargınlık ve güvensizlik duygularına kayda değer bir şekilde katkıda bulunduğu belirtildi.

Raporda şu önerilere yer verildi:

"Dinsel ve ulusal topluluklar arasındaki tansiyonu azaltmaya yardımcı olacak, özellikle kriz zamanlarında anlayış köprüsü kuracak ve uzlaşmaya yönelik yollar oluşturacak mekanizmalar geliştirilmeli. Çeşitliliği toplumun normal bir özelliği olarak gösteren filmler ve televizyon programları üretmek için ortak girişimler geliştirilmeli. Her yerdeki öğrencilerin, diğer kültürler ve dinlere yönelik anlayış geliştirmelerini sağlamak için kültürler arası eğitim ve insan hakları eğitimi teşvik edilmeli. Göçmen topluluklarının entegrasyonu ve kültürler arası diyalogu destekleyecek sosyal ağlar geliştirilmeli. İşsizlik, dışlanma ve aşırılığın ana sorunlar olduğu ülkelerde uygulanmak üzere geniş tabanlı bir gençlere iş kazandırma girişimi yapılmalı."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?