banner39

İstanbul'da dev zirve

MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı'na 55 ülkeden yaklaşık 1500 işadamı katılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da dev zirve
MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı İstanbul’a ve reel sektöre büyük bir hareketlilik getirmeye hazırlanıyor. Toplantıya 55 ülkeden yaklaşık 1500 işadamı katılacak.

“İslam dünyasının Davosu” olarak nitelenen 10. Uluslararası İş Forumu’nun (IBF) kapıları İstanbul’da açılıyor. 22 Kasım Çarşamba (bugün) günü gerçekleşecek IBF toplantısı Başbakanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) organizasyonunu yürüttüğü IBF’de “Küresel Pazarlar İçin Yatırım Ortaklıkları” zirvesi gerçekleşecek.

Pakistan ve Suriye’den başbakan düzeyinde katılımın beklendiği zirvede İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Muhammet Ali, İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Şeyh Salih Kamil ve İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammet Raşid, Cezayir Devlet Bakanı Ebucerrah Sultani, Fas Dış Ticaret Bakanı Mustafa Meşhuri, KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk, B.A.E. Abu Dabi Elektrik ve Su İşleri Bakanı Ahmed Sait El Darmaki, Filistin Ekonomi Bakanı Alaaddin El-Arac da birer konuşma yapacak.

IBF Başkanı Erol Yarar, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada küresel yıldız konumuna geldiğini belirtirken bu nedenle, istikrarı gören küresel yatırımcıların rotayı Türkiye’ye çevirdiğini söyledi. Yarar, “Ülkemiz; Afrika, Asya ve Avrupa arasındaki köprü konumuyla 58 İslam ülkesi için küresel işbirliği fırsatları sunuyor, IBF Kongresi de bu nedenle büyük ilgi görüyor” dedi.

Yarar’ın, İpek Yolu birikimini Avrasya Ortak Pazarı’na dönüştürmek amacıyla düzenlendiğini kaydettiği foruma yurt dışından büyük ilgi var. “İslam Dünyasının Davosu” olarak nitelenen IBF Kongresi ve MÜSİAD güçbirliği fuarı dolayısıyla son 24 saatte 2 yüzü aşkın yatırımcı İstanbul’a geldi.

Sermaye büyüklükleri ve satın alma güçleriyle toplamda 50 milyar dolara hükmeden bin 500’ü aşkın işadamını buluşturacak olan organizasyonu elliden fazla yabancı gazeteci takip ederken, “Ortadoğu’nun CNN’i” olarak kabul edilen El Cezire kanalı da tüm dünyaya canlı yayınlarla duyuracak.

Uluslararası forumla kapılarını açan MÜSİAD güçbirliği fuarı dolayısıyla İstanbul’da buluşacak olan bin 550 yabancı işadamı ile MÜSİAD üyesi 2 bin 700 Anadolu Kaplanı 15 oteli “tam kapasite” doldurdu.

Organizasyon yetkililerine göre, en geniş rezervasyon 220 odayla Suriye’li işadamları için gerçekleştirildi. Rezervasyon talebine sıralamasında Suriyeli işadamlarını, 160 odayla Iraklı, 134 odayla Mısır ve 109 odayla Fas’lı işadamları izliyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?