banner39

İstanbul'da ilk otomobiller

Osmanlı'da kullanılmaya başlayan ilk otomobiller, 1908 yılıyla birlikte İstanbul'a girmeye başlamıştı.

Arşiv 15.04.2010, 11:07 15.04.2010, 11:33
İstanbul'da ilk otomobiller

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Otomobiller,  20. yüzyılın başlarında, Avrupa'nın Paris, Londra, Berlin gibi önemli şehirlerinin yanısıra Amerika'nın büyük şehirlerinde de, atlı arabaların yerini yavaş yavaş tutmaya başlamıştı. Otomobilin İstanbul'a ilk getirilişi 1908 yılında, Meşrutiyet'in ilanından sonra olmuştur. İlk otomobil Yıldız Sarayı'nın Operetçibaşı Mızıka-ı Hümayunlu Kaymakam Stravalo tarafından İtalya'dan satın alınmıştı. Ancak ilk siparişi verenin Basra eşrafından Züheyirzade Ahmet Paşa olduğu bilinmektedir. Kalamış'ta ikamet eden Züheyirzade, satın almış olduğu Fransız otomobiliyle Fenerbahçe'de  dolaşır, otomobilinin lastik kornasına basmasına gerek kalmaz, motorun gürültüsü uzaklardan bile duyulurdu. 

İstanbul'un en dillere destan otomobili dönemin Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa'yı şehrin dört bucağına taşır, caddelerdeki halk, itişe kakışa yolun kenarlarına kaçışırdı. İçlerinden bazıları “Saatte 70 kilometreyi haklıyormuş, Beyazıt Meydanı'nda makinesini istop etse, ancak Divanyolu'nda durabilirmiş” gibi yorumlarda bulunurlardı. 

O sıralar taksiler de birer ikişer belirmeye başladı. Pazarlıkla bile ateş pahasına kiralanabilirdi. Hepsinde şoförün yanına muavini, daha doğrusu otomobilin sahibi binerdi. Yakın yere gidecekleri, “müşterim var” deyip başlarından savar, Büyükdere, Sarıyer gibi uzak yerlere 15 sarı liraya giderlerdi. O zamanlar, bunların en meşhuru Tütüncü Abdüsselam Efendi'nin Mersedesiydi. İşin karlı olduğunu anlayan Abdüsselam Efendi, torba dolusu altınları sökülüp, Mahmut Şevket Paşa'nınki ile aynı markada 2 otomobil satın almıştı.

İstanbul'un ilk otomobillerinin en büyük sorunu ise bozulan parçaların pahalı olmasıydı. Bitip tükenmeyen masrafları sahiplerini çileden çıkarmıştı. Bunun yanında ilk zamanlarda, eskiyen lastikleri değiştirmek için kriko bulunamazdı. Bu yüzden otomobil kalın sırıklarla  güç bela kaldırılır, lastikler öyle değiştirilirdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?