İstanbul'da IRA için gizli silah pazarlığı

İRA'ya sızan İngiliz iç istihbarat servisi ajanları, IRA militanlarıyla İstanbul'de silah pazarlıkları yapmış

İstanbul'da IRA için gizli silah pazarlığıDünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz ajanların, İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun silah kaynaklarını tespit etmek için örgüt militanlarıyla İstanbul’da gizli silah pazarlıkları yaptığı ortaya çıktı.

İrlanda’nın İngiltere’den bağımsızlığı için mücadele eden İrlanda Cumhuriyet Ordusu’na sızan İngiliz iç istihbarat servisi MI5 ajanlarının, örgütün silah kaynaklarını belirlemek amacıyla IRA militanlarıyla İstanbul’de pazarlıklar yaptığı iddia edildi.

The Guardian’ın haberine göre, Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta mahkeme önüne çıkarılan ve IRA militanı olduğu iddia edilen üç kişinin yargılaması çerçevesinde bir gizli tanığın ifadesi dinlendi. MI5 elemanı olan ve kimliğinin ortaya çıkmaması için “Amir” adını kullanan gizli tanık, 4 IRA militanıyla 2005 yılında bir silah satıcısı gibi temas kurduğunu, Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde defalarca buluşarak “dostluğunu” ilerlettiğini söyledi.

Mahkemede MI5 ajanının IRA üyeleriyle yaptığı konuşmaların gizli kayıtları da dinletilirken, bu konuşmalardan birinin, İstanbul’da yapılan bir silah pazarlığına ait olduğu belirtildi. Mahkeme, militanları yasa dışı silah bulundurmak ve bazı ülkelerde örgüte gelir sağlamak için lokanta ve mağaza gibi yerler işletmekle suçluyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 14:27
banner53
YORUM EKLE

banner39