banner39

İstanbul'da Medeniyetler buluşması

BM desteği ile İspanya ve Türkiye'nin önderliğinde yürütülen Medeniyetler İttifakı projesinde sona gelindi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da Medeniyetler buluşması
BM desteği ile İspanya ve Türkiye’nin önderliğinde yürütülen Medeniyetler İttifakı projesinde sona gelindi. Akil Adamlar Grubu’nun son toplantısı, bugün İstanbul’da yapılıyor.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliği yaptığı Akil Adamlar Grubu’nun son toplantısına, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katılıyor. Çırağan Sarayı’ndaki toplantıda, proje çerçevesinde oluşturulan Akil Adamlar Grubu’nun hazırladığı eylem planı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne sunulacak.
 
35 sayfalık raporda, Akil Adamlar Grubu’nun Medeniyetler Çatışması fikrini kabul etmediği kaydediliyor. İslam dünyası ile batı arasındaki görüş ayrılığının ana nedenin dini değil, siyasal olduğu tespitine yer verilen raporda; dinsel ve ulusal topluluklar arasındaki tansiyonu azaltacak, kriz zamanlarında anlayış köprüsü kuracak mekanizmaların geliştirilmesi tavsiye ediliyor.
 
 
İstanbul’daki toplantının ardından, Aralık ayında da Erdoğan ve Zapatero’nun, New York’ta Annan’la biraraya gelmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler’in yeni genel sekreteri Ban Ki-Moon’un da katılacağı toplantıda, proje ile ilgili nihai belge açıklanacak.

Sözkonusu belgeyle, Medeniyetler İttifakı Projesi’nin fiili hale gelmesi planlanıyor. Toplantının ardından oluşturacak grup ile mekanizmanın başına bu yıl sonunda görev süresi dolacak olan Kofi Annan’ın gelebileceği de ifade ediliyor.

Zapatero, Filistin'e uluslararası müdahale istedi

İsrail'in Gazze'de aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 19 kişiyi katletmesine bir tepki de AB'den geldi. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, sorunun çözümü için AB'nin bir çalışma başlatacağını söyledi.

Medeniyetler İttifakı girişimi için Türkiye'de bulunan Zapatero, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'la Beşiktaş'taki çalışma ofisinde bir araya geldi. Ortak basın toplantısında Zapatero, İsrail katliamına dikkat çekti ve yaşananların son bulması için AB'de girişim planladıklarını kaydetti. Türkiye'ye olan desteğini yineleyen Zapatero, aralık ayındaki zirvede müzakerelerin sürmesi taraftarı olacaklarını açıkladı. Erdoğan da Kıbrıs'taki BM planına Rumların 'hayır' dediğinin unutturulmaya çalışıldığını söyledi.

Erdoğan ve Zapatero, yaklaşık bir buçuk yıldır eşbaşkanlığını birlikte yürüttükleri 'medeniyetler ittifakı raporu'nu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sunmak için biraraya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplanttısında Gazze'de yaşananların bölge coğrafyasına olumsuz etkilerini gündeme getiren Zapatero "Yaşanan felakete artık seyirci kalamayız. AB de sessiz kalamaz ve bu durum uluslararası toplumun müdahalesini gerektiriyor." dedi. Facianın barışcı bir gelecek için durdurulması gerektiğini vurgulayan Zapatero, "Bu duruma sessiz kalınmamalı. AB ve İspanya sessiz kalmayacak eminim Türkiye de sessiz kalmayacak. Yeni girişimlerde bulunulmalı. İlk girişimi de AB'deki ortaklarımızla başlatmak istiyoruz." şeklinde konuştu. Zapatero şöyle devam etti: "AB şunu bilmeli ki, Birlik geleceğe yönelik önemli aktör olmak istiyorsa kültürler arası farklılıktan korkmamalı. Bu konuda cesur adım atmak durumundadır. Bizim amacımız barış ve güveliği sağlamaktır." Türkiye'nin AB'ye üyeliğine desteklerinin devam edeceğini ifade eden Zapatero, aralık ayında yapılacak toplantıda da müzakereler önüne hiçbir frenin konulmaması taraftarı olduğunu açıkladı. Türkiye'nin üyelik için büyük çaba harcadığının altını çizen konuk başbakan, Fin planının çözüm getirmesini umut ettiğini vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümü için BM'nin öne sürdüğü plana KKTC'nin evet dediğini hatırlatan Erdoğan, bu durumun unutturulmaya çalışıldığını söyledi. Erdoğan, "Biz umuyoruz ki burada aklı selim galip gelir. Tek isteğimiz var, KKTC'ye uygulanan izolasyon kalksın biz limanları da havaalanlarını da açacağız." dedi. Liderler iki ülke arasında ekonomik, kültürel, sosyal ve ticaret alanında yeni gelişmeleri sağlayacak olan 'Strateji Belgesi'ni imzaladı. Bu kapsamda önde gelen 15 firma temsilcisi bir araya gelerek ekonomik ve ticari ilişkinin geliştirilmesi için çözümler arayacak.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?