banner15

İstanbul'da muhteşem gece

İHH ve Günışığı Derneği tarafından düzenlenen Filistin ve Lübnan'la dayanışma gecesinde duygulu anlar yaşandı.

İstanbul'da muhteşem gece

İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Günışığı Derneği öncülüğünde düzenlenen Filistin ve Lübnan'la dayanışma gecesi dün Fatih Karagümrük Stadı'nda gerçekleştirildi. Geceye Akabe Vakfı, ASKON, TGTV, Ensar Vakfı, Enderun Vakfı ve Mazlumder'in aralarında bulunduğu yirmi sivil toplum kuruluşu destek verdi. El Cezire TV'den naklen yayınlanan dayanışma gecesine Flistin- Kudüs müftüsü İkrime Sabri, Lübnan Cemiyyet Way Kurumu Başkanı Imad Said, İslamic Society Başkanı Isam Ebu Cudde, Kuwait Direct Aid Başkanı Abdurrahman Sumaid katıldı. Gecede, İslami tiyatronun öncü topluluğu Birlik Sahnesi'nin, başrolünü Ulvi Alacakaplan'ın oynadığı 'Başkasının Ölümü' isimli oyun da izleyicilerle buluşturuldu. İranlı yazar Muhsin Mahmelbaf'ın kaleme aldığı oyunda çok büyük bir imha harekatına hazırlanan bir ordu komutanının son hazırlıklarını yaptığı sırada ölümle yüz yüze gelişi anlatılırken, geceye katılan konuklar, Ortadoğu'yu işgal eden bir komutanı görüyormuşcasına oyunu solganlar atarak izledi. Mescidi Aksa posterinin önünde duran gençler de 'Mescid-i Aksa bizimdir' mesajı verdi.

GECENİN YILDIZI ÇOCUKLARDI

Günışığı Derneği ve İHH'dan gelen gönüllü gruplar Filistin yararına tişört, bayrak ve yiyecek  satışı yaptı. "Bu çabalarımızla müslüman kardeşlerimiz için ettiğimiz duaları fiiliyata döküyoruz, savaşı durdurmak, savaşın yaralarını sarmak için savaşıyoruz" diyen gönüllüler arasında minikler de vardı. Tüm heyecanlarıyla "Ne verirsen elinle o gider Filistin'e" diye bağırarak konuklardan para toplayan minikler, "Kardeşlerimiz çok mağdur, biz onları TV'den izliyoruz, onların acı çekmemesi, bombalar altında kalmamaları için buradayız. Onlar bizi, biz onları düşünüyoruz" diyerek, kendilerini izleyenleri duygulandırdı. Geceye katılan Kudüs Müftüsü İkrime Sabri, "Bu gece kardeşlik duyguları içindeyim. Türkiye'de böyle bir gecenin hazırlanması da benim garibime gitmiyor. Çünkü biz ümmetiz. Türk yardım kuruluşlarının yaptıkları işleri takdirle karşılıyor ve Flistin davasına destek bekliyoruz. Filistin'de bir komplo var. Biz kanımızın son damlasına kadar, orada arslan yavrularımız ve bayrak tutan ellerimiz olduğu sürece Filistin'e sahip çıkacağız" dedi.

BÜLENT YILDIRIM'DAN ETKİLEYİCİ KONUŞMA

Lübnan Cemiyyet Way Kurumu Başkanı Imad Said ise "Türkiye bu savaşta Lübnan'a çok yardım etti ve onurlu bir duruş gösterdi. Araplar'dan aynı desteği alamadık. Bu desteğin devamını bekliyoruz. Lübnan'lılar olarak Türkiye'lilerin ne kadar asil ve Müslüman bir halk olduğunu gördük" diye konuştu. İnsani Yardım Vakfı İHH Başkanı Bülent Yıldırım, "Türkiyelilerin Lübnanlılara hem moral açısından hem de onların hayatta kalmaları açısından çok faydası oldu. Türkiye'den Lübnan'a destek olmasın diye çaba gösterenler şunu unuttular. Türkiye halkı Filistinliydi, Lübnanlıydı, Ortadoğuluydu. Orada yardımları Irak'ta birbirine düşürülmeye çalışılan Şii ve Sünni kerdeşlerimizle beraber dağıttık. Bir gönüllü kadın arkadaşımız, Sünni ve Şiilerin kardeşçe biraradalığını görünce mutluluktan ağladı. Bizim yaptığımız yardımlar 3 gün boyunca Lübnan TV'lerinde gözyaşıyla izlendi. Buradan işgalcilere sesleniyoruz: "Filistin yenilmez. Çünkü biz çocuklarımız da dahil olmak üzere uyandık" dedi. Lübnan'da görev yapan gazetecinin getirdiği ölen çocuklara ait oyuncakları ve ayakkabıyı gösteren Yıldırım, "Çocuklara kıyan zalimlere sesleniyorum. Ben Filistin'im, Ben Mescid-i Aksa'yım, Ben Muhammed'im, Filistin sokaklarında yaşıyorum ve Flistin'in zaferini kutluyorum" diyerek stattakileri duygulandırdı. Gece, İHH'nın Filistin ve Lübnan'da yaptığı yardımları içeren sinevizyon gösterisinin ardından son buldu.

Haber: Elif Şafak

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48