banner39

İstanbul'da NATO karşıtı eylem: 4 gözaltı

Fransa'daki NATO zirvesine İstanbul'dan "Hayır" sesleri yükseldi.

Arşiv 04.04.2009, 20:32 04.04.2009, 20:32
İstanbul'da NATO karşıtı eylem: 4 gözaltı


Fransa'daki NATO zirvesine İstanbul'dan "Hayır" sesleri yükseldi. Bir grup kendini Boğaziçi Köprüsü'ne zincirlerken, Kadıköy'de de binlerce NATO karşıtı eylem yaptı. Gösterilerde 4 kişi gözaltına alındı.

NATO'yu protesto etmek için Boğaziçi Köprüsü'ne giden 4 kişi, kendilerini köprünün korkuluklarına zincirledi.

Olay yerine gelen polis ekipleri, zincirleri kestikten sonra 4 eylemciyi gözaltına alarak, Köprü Koruma Şube Müdürlüğü'ne götürdü.

"NATO Karşıtı Birlik" tarafından Kadıköy İskele Meydanı'nda da "NATO'ya Hayır" mitingi düzenlendi.

Tepe Nautilus önünde toplanan birlik üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla sloganlar atarak İskele Meydanı'na kadar yürüdü. Katılımcılar, girişte tek tek aranarak miting alanına alındı.

Mitingde birlik adına konuşan sanatçı Suavi, "NATO'nun hiçbir dönem savunma örgütü olmadığını, amacının, Sovyetler Birliği'ne ve onunla birlikte hareket eden ülkelere karşı saldırılar örgütlemek, emperyalist ülkeler için yeni pazar alanları yaratmak olduğunu" söyledi.

Suavi, "NATO'nun 60 yıllık tarihi boyunca demokrasiden, halklardan, halkların huzur ve güvenliğinden yana yaptığı tek bir şey olmadığını" iddia ederek, "nerede emperyalizme karşı bir mücadele, direniş yaşandıysa onu ezme görevi üstlendiğini" belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyaret edeceğini hatırlatan Suavi, "Obama'nın ezilen dünya halklarına kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyeceğini" öne sürdü.

Yunanistan'dan yeni sol akım adına mitinge katılan Yiannis Fragoulis de "NATO'nun, dünyada ekonomik krizden etkilenen ülkelerdeki başkaldırılara karşı yaptırım uyguladığını" savunarak, herkesin birlikte buna karşı mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Miting alanındakiler, konuşmaların ardından dağıldı. Miting boyunca Kadıköy İskele Meydanı'na inen cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?