banner39

İstanbul'da Nevruz için 40 bin kişi toplandı

Nevruz'un bugünkü adresi İstanbul'da Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda 40 bin kişi toplandı.

Arşiv 21.03.2010, 09:34 21.03.2010, 13:27
İstanbul'da Nevruz için 40 bin kişi toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Kazlıçeşme'de bugün saat 11.00 ila 17.00 saatleri arasında yapılacak olan Nevruz şöleni için saat 11.15 itibariyle meydana yaklaşk 40 bin kişi toplanmış durumda. 
 
Şölenin güvenliği yaklaşık 10 bine yakın polis tarafından sağlanıyor. Kutlamalar olaysız sürüyor. Sabah erken saatlerde Abdi İpekçi Spor Salonu civarında toplanan küçük gruplar yolu trafiği kapatmak istedi. Ancak polisin müdahalesi sonucu yol trafiğe açıldı.
 

Diyarbakır'da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından düzenlenen nevruz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Kutlamada, kalabalık, alanda müzik eşliğinde halay çekerek eğlenirken, bazı şahıslar terör örgütü PKK bayrağı ve  Abdullah Öcalan'ın afişlerini açtı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı etkinlikte, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bir konuşma yaptı. Miting alanı dışında emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında konuşan kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümünde iyi niyet adımı olarak yüzde 10'luk seçim barajı ve TMK'nın kaldırılmasını istedi.
 
 
 
Kürt halkının barış için büyük bedeller ödediğini belirten Türk, siyasetçilerin halen Kürtleri uyutmak politikası yürüttüklerini savundu. Açılımdan söz edilip, Kürt halkı için muhataplık tartışması yapıldığını dile getiren Türk, "İşte meydan, işte Kürt halkı, işte 30 yıldır mücadele. Biz aslında Kürt halkının ne istediğini, özgürlük mücadelesini görüyoruz. Atılması gereken adımları çok iyi bir şekilde gündeme taşıyoruz. Aslında Kürt halkı muhataptır. Ama 'biz muhatap bulamıyoruz' diyorlar. Kürtleri inkar eden politikalar değişmedi. Faili meçhullerle bu halkı sindirmeye çalıştılar, olmadı. On binler, yüz binler oldu, milyonlar oldu. Bugün milyonlar özgürlük için mücadele ediyor. İnanıyorum ki özgürlüğü birlikte yakalayacağız." diye konuştu.

Kürt halkının sesi olduğunu iddia ettiği Roj Tv'nin kapatılmaya çalışıldığını da ifade eden Türk, "Türkiye'de de sizlerin oyları ile seçilen ama siyaset hakkı olmadığı için Avrupa'ya giden Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal'ı yakalayarak çözüm arıyorlar. Geçti Bor'un pazarı sür eşeği Niğde'ye' diyoruz." dedi.

Demokratik açılımdan söz edenlerin DTP'yi kapattıklarını öne süren Türk konuşmasını şöyle sürdürdü: "Açılımdan söz edenler, partimizi kapatarak, milletvekilliğimizi düşürerek açılımı gerçekleştireceklerini sanıyorlar. Kürt siyasetçilerini zindanlara tıkadılar. Bu nasıl açılım. Bunu yaparsanız size ve açılımınıza kim inanacak. Partimizi kapattılar, bizi suçlu ilan ettiler. Anayasa mahkemesi bir karar üretti. Bizi kapattı, suçladı. Bizim için hiç önemli değildir. Bizim için onurdur. Bizim için önemli olan halkımızın gözünde suçlu olmamaktır. Bizim derdimiz budur. Nerede olursak olalım, biz size inandık. Sizin mücadelenize inandık. Yanınızda arkanızdayız. Özlemlerinizi gerçekleştirmek için her zaman sizinle olacağız."

 ANKARA

Ankara'da BDP'li bir grup, Nevruz kutlamak için sabah saatlerinde Toros Sokak'ta toplandı. Grup buradan yürüyerek Kolej Kavşak'a gitmeye hazırlanıyor. BDP'liler saat 16.00'ya kadar burada Nevruz programını kutlayacak. Nevruz dolasıyla her hangi bir olaya karşı Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı.

GAZİANTEP

Gaziantep'te Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları başladı. İstasyon Meydanı'ndaki kutlamalar, saat 16.00'ya kadar devam edecek. Polis, girişlerde güvenlik önlemini artırdı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?