banner39

İstanbul'da Papa protestosu

Büyük Birlik Partisi (BBP) üyesi yüzlerce kişi Papa'nın ziyaretini protesto etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da Papa protestosu

Papa 16'ncı Benedict'in İstanbul'daki temasları devam ederken, ziyareti protesto eden yüzlerce kişi Beyazıt Meydanı'nda toplandı.

Ellerinde Papa'yı protesto eden çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan Büyük Birlik Partisi (BBP) üyesi bir grup meydanda biraraya geldi.
 
Sık sık tekbir getiren grup, 'Ayasofya Türk'ündür, Türk'ün kalacak', 'Peygamber'e uzanan eller kırılsın' ve 'Papa şaşırma sabrımızı taşırma' şeklinde sloganlar attı.Eylem öncesi polis, Beyazıt Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. "Patrikhane Yoldan Çıktı Herkes Haddini Bilsin, Ey Millet Bu Adam Özür Dilemedi Zaten Ülkemize Hayır İçin Gelmedi." yazılı pankartlar açan grup sıksık tekbir getirdi.


"Peygambere uzanan diller kesilsin, Papa şaşırma sabrımızı taşırma." şeklinde sloganlar atan grup üyeleri üzerine ingilizce olarak "Ayasofya 1453'ten Beri Camii." yazılı dövizler taşıdı.


Grup sloganların ardından basın açıklaması yapmak için diğer katılacak teşkilatları beklemeye başladı. 

 
Aralarında BBP İl Başkanı Bayram Karacan'ın bulunduğu grup, ezanın okunmasının ardından namaz kılmak için Beyazıt Camii'ne girdi.


 
 
Bu arada, güvenlik güçlerinin Beyazıt Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.


Bu arada eyleme çocuğu ile katılan bir kadın, hiçbir peygambere dil uzattırmayacaklarını belirterek, " Papa'nın asıl amacı Ekümenliktir. Bunu herkes biliyor." dedi. Eyleme çok sayıda yabancı gazeteci ve televizyoncu ilgi gösterdi.

Bir gösteri de Unkapanı Köprüsü'nde
 
Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 50 kişilik bir grup da, Papa'nın ziyaretini toplandıkları Unkapanı Köprüsü'nde protesto etti. Ellerinde Türk bayrakları ve Papa'yı protesto eden pankartlar taşıyan grup, polis kontrolü altında basın açıklaması yaptı.

Papa Ayasofya ve Sultanahmet'e gidecek
 
Papa gün içinde Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii'ni ziyaret edecek. 16'ncı Benedict, yarın da İstanbul'daki Holy Spirit Katedrali'ndeki ayini yönetecek ve öğleden sonra Türkiye'den ayrılacak
.
Papa'nın Ayasofya Müzesi'ni ziyareti nedeniyle müzeye ziyaretçi kabul edilmeyecek. Müzeye normal giriş kapısından girecek olan Papa'ya, Müze Başkanı Ahmet Haluk Dursun tarafından Fransızca olarak bilgi verilecek.
 
Dış narteksten başlayıp daha sonra iç nartekse geçilecek ziyarette, müzenin en uç bölümü olan apsise kadar yürünecek. Burada mozaikler ile kapılar hakkında bilgi verilecek. Ayrıca Papa'nın özel ilgi gösterdiği objeler hakkında detaylı bilgiler de anlatılacak.
 
Müzede ziyarete ilişkin özel bir hazırlık yapılmadı, rutin bakım ve temizlik işlemleri gerçekleştirildi.
 
Papa'ya, Sultanahmet Camii ziyaretinde, üzerinde barışı sembolize eden güvercin figürü şeklinde besmele yazısı ve 2 zeytin dalı bulunan İznik çinisi bir karo hediye edilecek.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?