banner39

İstanbul'da taksiler için 'call center' sistemi

İstanbul'daki trafik sorunu çözmek için taksilere de çözüm bulacaklarını belirten Kadir Topbaş, 'Call center' sistemini getireceklerini söyledi.

Arşiv 28.03.2008, 17:29 28.03.2008, 17:29
İstanbul'da taksiler için 'call center' sistemi


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte dolaşan taksileri bir sisteme dahil edeceklerini belirterek, ''Call center sistemini getireceğiz. Bulunduğunuz noktaya en yakın duraktan taksi gelecek'' dedi.

Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın program değişikliği nedeniyle katılamadığı İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'ye 2 deniz otobüsü ile bir hızlı feribotun hizmete alınması töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"AB'ye uyum çalışmaları kapsamında minibüs ve otobüslerde ayakta yolcu alınmayacağı" yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Topbaş, bunun yeni bir uygulama olmadığını, 1984 Karayolları Kanunu'nda bulunduğunu hatırlattı.

"MİNİBÜSLER OTOBÜSLERE DÖNÜŞECEK"

Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün güvenlik ve sağlık açısından böyle bir müdahalesinin söz konusu olduğunu belirterek, "Medeniyet ölçülerinde baktığımız zaman ayakta yolcu olmaması gerekir" diye konuştu.

Bu konunun bazı noktalarda çok ciddi ve rahatsız edici boyutta olduğunu dile getiren Topbaş, "Minibüslerin, otobüslere dönüşeceği bir sistemin içine alınmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz" dedi.

Bu çalışmaların İETT Genel Müdürlüğü bünyesindeki bir alt birimde yapıldığını ifade eden Kadir Topbaş, "Bu bir süreç. Toplu taşımaya bir yöneliş var. Toplu taşımada günde 1.5 milyon insan artısı oldu. Giderek de artıyor. Bunun da karşılığını eş zamanlı vermeye çalışıyoruz. Bu sitemin örnekleri Seul ve Tokyo'da var, bir ekibimiz giderek çalışmalarda bulundu" diye konuştu.

Topbaş, "Minibüslerin kendi kazancı kendine şeklinde değil, bir havuza dahil olacak. Ve o bölge hasılatı oradaki minibüsler arasında, minibüslerin yaptığı kilometre ve harcadığı zaman oranında pay edilecek. Sistemin merkezden takibi ve kontrolü de mümkün olabilecek. Herkes parasını alıyor. Herkes memnun. Kimse işsiz kaldım, müşterisiz kaldım demiyor. Kaç yüz araba varsa aralarında pay ediliyor. Böyle bir sistemi getirmeye çalışıyoruz. Kimse mağdur olmayacak, kaliteli hizmet verilecek. Çok ideal bir sistem, çalışan da minibüs sahibi de memnun olacak. İsterlerse halk otobüsleri de sisteme dahil olabilecek" ifadesini kullandı.

Topbaş, sistemin ilk çalışmalarının 2009 yılı içerisinde görülebileceğini sözlerine ekledi.

TAKSİLERE DÜZENLEME

Şehir trafiğinde dolaşan taksiler içinde "call center-çağrı merkezi" sistemini getirmek için hazırlık yaptıklarını da dile getiren Topbaş, "Dolaşan taksileri de öyle bir sisteme koyacağız. Call center sistemini getireceğiz. Bulunduğunuz noktaya en yakın duraktan taksi gelecek. O nokta daha sonra bir başka taksiyle doldurulacak. Bu sistem de Japonya'da var. Bunu da İstanbul'da uygulama çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu.

MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ YIKILACAK

Kadir Topbaş, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılacak olması nedeniyle yapılan protesto eylemlerine ilişkin bir soruya da yanıt verdi.

Topbaş, "Üzülerek ifade etmek istiyorum. Bir takım protestoları siyasi partilerin örgütlediğini görmekteyiz. O zaman bu tip protestoların inandırıcılığı ortadan kayboluyor. Gerçek anlamda bir halk tepkisinin ötesine geçiyor. Siyasi partiler bu tip polemiklere girmemeli" dedi.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yerine daha mükemmel bir tiyatronun kısa sürede inşa edileceğini belirten Topbaş, "Geçmişte siyasiler Kayseri'ye liman yapılacağı vaadiyle halkı aldattılar. Belki bizi o siyasiler gibi zannettiler. Daha güzelinin kısa zamanda yapacağımızı ifade ediyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?