banner39

İstanbul'da tünel içinde tünel bulundu

Ümraniye Tantavi tünelinde inceleme yapan polis uzunluğu henüz belli olmayan bir başka tünelle karşılaştı

Arşiv 05.04.2009, 13:35 05.04.2009, 18:13
İstanbul'da tünel içinde tünel bulundu


İstanbul polisi ve belediye ekipleri Ümraniye Tantavi tünelinde ilginç bir kazı çalışması yürütüyor. Tünelin girişinde inceleme yapan polis uzunluğu henüz belli olmayan bir başka tünelle karşılaştı.

Edinilen bilgilere göre Erdem Hastanesi'nin güvenlik görevlileri Tantavi Tüneli'nin Üsküdar istikametindeki giriş kısmında önceki gece kazı yapan bazı kişileri farketti. Güvenlik görevlilerinin haber verdiği Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri bahsedilen yere geldi.

Kazı yapan şahıslar ise polisin geldiğini farkedince hemen olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Kazı yapılan yeri ve bırakılan kazma kürek gibi malzemeleri gören polis bomba yerleştirilmiş olabileceğini düşünerek takviye ekip istedi. Ardından olay yerine bomba imha ekipleri ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geldi. Dün akşam yapılan çalışmalarda bir sonuç elde edilemedi.

Polis nezaretinde bu sabah çalışmalara yeniden başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kanal robotu da olay yerine getirildi. Tünelin girişinde bulunan ve elle kazılmış olduğu anlaşılan küçük tünelin içinde belediye ekiplerinin çalışması devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kanal görüntüleme robotu ile tünelin iç kısmı görüntüleniyor. Yarım metre genişliğinde bir insanın ancak sığabileceği tünelde şu ana kadar yakaşık 50 metrelik mesafenin araştırıldığı öğrenildi.

ÇEVREDE GİZLENMİŞ FENER VE ÇEKİÇ BULUNDU

Operasyonu büyük bir gizlilik içinde sürdüren ekipler, otobanın hemen kenarında bir insanın yüzükoyun rahatlıkla ilerleyebileceği genişlikte bir tünelle karşılaştı. Tünelin uzunluğunu tespit etmeye çalışan ekipler, çevredeki çalılıklarda arama yaptı. Yapılan arama çalılar arasına gizlenmiş bir çekiç, el feneri ve bir çift ayakkabı buldu. Tünelin ne amaçla kazıldığını anlamaya çalışan Terörle mücadele ekipleri iki gün boyunca bölgeyi gözetim altında tuttu.

KAZI BAŞLATILDI

İki gün boyunca bölgede yapılan gözetleme çalışması sonuç vermeyince polis bugün harekete geçti. Özel kamerayla incelenen tünel, iş makinaları tarafından kazıldı. Bölgede silah ve mühimmat araması yapıldı. Çalışmasını yine büyük bir gizlilik içinde yürüten polis, esrarengiz tünelin ne amaçla kazıldığını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

ESRARENGİZ TÜNELİN YAKININDAKİ HASTANENİN AÇILIŞINI BAŞBAKAN ERDOĞAN MI YAPACAKTI ?

Esrarengiz tünel halen inşaatı devam eden Özel Erdem Hastanesinin hemen dibinde bulunması akla bazı şüpheleri getirdi. Kısa bir süre sonra açılışı yapılacak hastanenin Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle hizmete gireceği iddia edildi.


TÜNELDE KAZI GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Üsküdar'da terörle mücadele ekipleri ve bomba imha uzmanları nezaretinde yürütülen kazı çalışmaları geçici olarak durduruldu.

Sabah saatlerinde başlayan kazı çalışmaları, tünelin devam ettiği yöne doğru yaklaşık 60 metre sürdürüldü. Tünelin 4 katlı bir binanın altına yönelmesi sonrası göçük riski göz önünde bulundurularak çalışmalara ara verildi. Kazı çalışmalarının daha sonra devam edeceği ifade edildi.

Bugün açılan tünelin giriş ve çıkış bölümleri ekipler tarafından kapatıldı. Tünelde yapılan aramalarda kürek, kazma, çekiç ve bir çift eldiven bulundu. Yaklaşık 65 metre uzunluğundaki tünelin kim ya da kimler tarafından hangi amaçla kazıldığı belirlenemedi. Olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatıldı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?