banner39

İstanbul'da Ümmü Gülsüm gecesi

Nazareth Orkestrası, Ümmü Gülsüm'ün anısına 17 Ekim Salı günü İstanbul'da bir konser verecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da Ümmü Gülsüm gecesi

1975 yılında hayata gözlerini yumduğunda, Kahire caddelerini dolduran yüz binlerce hayranı, geçtiğimiz yüzyılın önemli seslerinden birini gözyaşları dökerek uğurluyordu. Nil deltasında dünyaya gelen ve Arap müziğinin usta seslerinden olan Ümmü Gülsüm, daha beş yaşındayken şarkılar, ilahiler söylemeye başlamıştı.

Nazareth'in ve Galilee'nin en iyi müzisyenlerinden kurulmuş Nazareth Orkestrası, "Mısır'ın dördüncü piramidi" olarak adlandırılan Ümmü Gülsüm'ün anısına 17 Ekim Salı günü İstanbul'da bir konser verecek. Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda saat 21.00'de başlayacak konserde Nazareth Orkestrası ve solist Lubna Salameh, Ümmü Gülsüm'ün şarkılarını yorumlayacak.

Konserde Ümmü Gülsüm'ün, Inta Omri, El Atlal ve Alf Leila u Leila eserleri yorumlanacak. Arap müziğinin klasik, folk türlerinde ve geleneksel Filistin müziğinde ustalaşmış Nazareth, Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi müzisyenlerden kurulu bir orkestra olarak, farklı kültürleri bir araya getiriyor. Grubun solisti Lubna Salameh, dünyaca ünlü Radiohead'den tanıdığımız Tom York'tan, Ömer Faruk Tekbilek'e kadar birçok uluslararası isimle şarkılar söylemiş, Arap müziğinin en iyi genç yorumcularından biri. Orkestrada Ümmü Gülsüm şarkıları geleneksel akustik enstrümanlarla orijinal formasyonunda çalınıyor. Nazareth Orkestrası, İsrail ve Filistin dahil olmak üzere Kudüs Festivali, Tel Aviv Barış Festivali, Ud Festivali gibi pek çok festivalin yıldızı olarak, dünyanın birçok festivalinde sahneye çıktı. 2005'te ünlü Rock grubu Radiohead'le Royal Festival Salonu'nda (İngiltere) sahneye çıkan grup, Semerkant (Özbekistan)'ta uluslararası müzik yarışmasında üçüncü oldu, 2004 Ağustos'ta New York Central Park ve Fas'ta Fez Festivali'ne katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?