banner39

İstanbul'daki bombalama davası sonuçlandı

Yazar Onat Kutlar ile arkeolog Yasemin Cebenoyan'ın da ölümüyle sonuçlanan bazı olaylara ilişkin davada, 1 sanık müebbet hapis, 3 sanık ise 6 yıl 3 ay ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Arşiv 26.04.2007, 19:13 26.04.2007, 19:13
İstanbul'daki bombalama davası sonuçlandı

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Abdulcelil Kaçmaz katıldı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin 15 Ocak 2004 tarihli bozma ilamının okunmasının ardından söz verilen sanık Abdulcelil Kaçmaz, bozma ilamına uyulmasını istedi.

Sanıklar Deniz Demir, Hicran Kaçmaz ve Hasan Kızılkaya'nın avukatları da bozma ilamına uyulmasını talep ettiler.

Mahkeme heyeti, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararına, Hasan Kızılkaya dışındaki sanıklar yönünden uyulmasına karar verdi.

Daha sonra devam eden duruşmada son sözleri sorulan sanık Abdulcelil Kaçmaz, ”Olayın asıl failleri bırakılmıştır. Ben bu olaya kurban edilmek istemiyorum. 12 yıldır tutukluyum, ailem ve ben mağduruz. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.
Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Hasan Kızılkaya'nın bozma ilamına karşı diyecekleri tespit edilemediğinden hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına, ayrıca bozma ilamına karşı diyeceklerinin tespiti amacıyla hakkında CMK'nın 98. maddesi gereğince yakalama emri çıkarılmasına hükmetti.

Heyet, Deniz Demir'i “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya teşebbüs etmek” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme heyeti, bu cezayı, sanığın yakalanmasının ardından pişman olarak diğer sanıkların yakalanmasına ve onların eylemlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu göz önüne alarak, 16 yıl hapse indirdi.

Diğer sanıklardan Hicran Kaçmaz ile Abdulcelil Kaçmaz'a da önce “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti, Hicran Kaçmaz'ın cezasını, pişman olarak diğer sanıkların yakalanmasına ve eylemlerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olduğu gerekçesiyle 14 yıl olarak belirlerken, tahliyesini de kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, Hasan Ergün'ü de “ terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırdı.

Dava, The Marmara Otelinin girişinde bulunan kafeteryaya bırakılan bombanın 31 Aralık 1995'te patlaması sonucu yazar Onat Kutlar ile arkeolog Yasemin Cebenoyan'ın ölümü, Haliç Köprüsü'nün altına bomba konulması, Ayasofya Müzesi'nin önüne bırakılan bombalı otomobilin çekildiği Sarayburnu'ndaki Belediye Otoparkı'nda patlaması ve çekici sürücüsü Ayhan Manga'nın hayatını kaybetmesi olaylarının da aralarında bulunduğu bazı bombalama, öldürme ve yaralama eylemlerine ilişkin açılmıştı.


AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?