banner39

İstanbul'daki selin etkilerini artıran nedenler

İstanbul'da meydana gelen selin vurduğu bölgelerden biri olan Başakşehir'de hasarın yüksek olmasının nedenleri yavaş yavaş belli oluyor.

Arşiv 29.09.2009, 15:09 29.09.2009, 16:38
İstanbul'daki selin etkilerini artıran nedenler

İstanbul'u vuran ikinci büyük felaket olarak kabul edilen sel felaketi sırasında meydana gelen hasarın büyüklüğü hala tam olarak kestirilemiyor. Ancak hasarın neden bu kadar yüksek boyutlu olduğu konusunda önemli ipuçları ortaya çıktı.

Sel felaketinde en çok insanın hayatını kaybettiği ve maddi zararın yüksek olduğu nokta, şüphesiz Başakşehir İkitelli tır garajıydı. Başakşehir İkitelli tır garajının olduğu bölge incelendiğinde ise ilginç nedenler çıkıyor.

37 sanayi sitesinin oluşturduğu İOSB‚ 70 bin konuta yakın olan Başakşehir Etapları‚ Onurkent‚ Fuzulkent‚ Deprem Konutları‚ Göçmen Konutları‚ Oyakkent‚ ikitelli Ziya Gökalp Mahallesi'nin dünya ile irtibatını sağlayan iki alt geçit‚ üç yol‚ bir otobandan oluşan 6 bağlantı noktası bulunuyor.

Bu bağlantıların ilki tır garajından İSTOÇ istikametine giden bağlantı. İkinci bağlantı aynı bağlantı noktasından sel sularının dere yatağını tıkadıktan sonra yöneldiği Holiday İnn Otelinin olduğu Bağcılar ilçesi bölümüne bağlantıyı sağlayan bölümlü yol olmayan alt geçit. Üçüncü nokta ise Bankalar caddesinden Basın Ekspres Yolu istikametinde ve TEM otoyoluna bağlantıyı sağlayan tek nokta. Dördüncü nokta Masko Mobilya Kenti karşısında Mehmet Akif Mahallesi Marmara Sanayi Sitesi tarafından söz konusu bölgeye sadece geçiş sağlanabilen çıkış istikameti olmayan bağlantı noktası. Beşinci nokta Ziya Gökalp Mahallesinden İETT İkitelli Garajı ile Halkalı toplu konutlar tarafına geçişi sağlayan bağlantı noktası. Altıncı nokta ise aynı istikamette Başakşehir ilçesinin diğer mahalleleri Bahçeşehir ve Altınşehir bölgesi ile bağlantıyı sağlayan tek yol olan TEM Yan yol bağlantısı.

Durum bu kadar vahim iken sel felaketinin büyümesine sebep ve 2. haberimize konu olan üçüncü bağlantı noktamızdır. Bu noktamızın bir tarafında Küçükçekmece ilçesi bir tarafında Bağcılar ilçesi diğer tarafta Türkiye'nin en büyük ticaret merkezi İSTOÇ‚ karşı tarafta Türkiye'nin en büyük sanayi bölgesi İOSB bulunmaktadır. Bu bağlantı noktasını daha da önemli kılan bir başka sebep var oda TEM Otoyolu Mahmutbey Gişeleri ve sorunun ana noktasının ve çözümsüzlüğün ana nedeninin Mahmutbey Gişeleri Olduğu kanısındayız.

Hemen gişelerin çıkış noktasında olan bu kavşağın etrafında o kadar önemli noktalar var ki trafiğin tıkanmadan işleyebilmesi için bir çok alt ve üst yol yapılmış halende yapılmaya çalışılmaktadır. Zamanında şehrin dışında olan bu kavşak artık şehrin ana trafik noktalarından biri durumundadır. Durum böyle olunca alt yapı yada kavşakta yapılacak yeni yolların projelerinin uygulanması aylar hatta yıllar alabilmektedir.

Üst trafik işleyişinin yoğunluğu kavşağa yeni eklenecek yolların gecikmesini sağladığı gibi alt yapıya müdahaleyi imkansız hale getirmiştir. Kavşak sel sularına kapılan tır garajında suyun birikmesinde baraj görevi görmüş suyun kaldırma ve akıntı gücü 40 tonluk araçları çer çöp gibi su yüzünde sürükleyerek felaketin boyutunu büyütmüştür.

Tır şoförleri ile selin ilk günlerinde yaptığımız görüşmelerde bu noktadaki garajların İOSB‚ İSTOÇ ve Tem Bağlantısı Mahmutbey Gişelerine yakınlığı sebebiyle tercih edildiği bilgisini edinmekteyiz.

Ne yapılması gerekirdi ve ne yapılması lazım sorusunun cevabı aslında çok basit Mahmutbey gişeleri zamanında kaldırılmalı ve trafik yoğunluğu birkaç bağlantıya bölünmeliydi ancak yapılamadı yada yapılmadı. Bu gün geçmişi sorgulamak yerine yapılması gereken Mahmutbey gişelerinin en azından Türkiye'nin Büyükşehir statüsünde olan Adana ilimizde 12 kilometre şehrin dışına çıkarılması kadar ve Tem Otoyoluna birkaç bağlantının eklenmesi gibi Mahmutbey gişelerinin şehrin dışına çıkarılarak bu kavşağın yoğunluğu Tem Otoyoluna birkaç bağlantıya bölünerek dere yatağına müdahaleyi olanak haline taşıyarak çözümün bir an önce yapılmaya çalışılması gerektiğidir. Beşinci bağlantı noktası olarak ifade ettiğimiz nokta bu kavşağın yoğunluğunu %50 azaltabilecek bir bölgede ve herhangi bir istimlak işlemi yapılmadan büyük bir bağlantı noktası oluşturulabilecek alana da sahiptir.

Yeni İlçe olan Başakşehir ilçemizin mahalleleri arasında bağlantıyı sağlayan tek bağlantı olması giderek artan nüfus yoğunluğu günün işe gidiş ve dönüş saatlerinde trafiği keşmekeş hale sokmaktadır. Mahmutbey Gişeleri Adana ilimiz kadar 12 kilometre uzaklaştırılabilirse ilçe içi ulaşım oldukça kolayaşacaktır. Başakşehir'de Mahalleler arası tek bağlantı yolu Tem yanyolunu kullanamayan vatandaşların Mahmutbey gişelerinden girerek Ispartakule çıkışı yada Esenyurt çıkışından Bahçeşehir tarafına geçiş sağlanabilmektedir. Başakşehir Bölgesinde Başta Kiptaş ve Toki olmak üzere gün geçmiyor ki bir inşaat şirketinin yeni kampanyası yada proje satışları olmasın. Buda Mahmutbey Gişeleri‚ Başakşehir ve komşu ilçe bağlantı yolları trafiğini ciddi anlamda yoğunlaştırmaktadır.


Kaynak: www.basaksehirrehberi.com  

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?