banner39

İstanbul'da Bina Çöktü: 2 ölü

İstanbul'da 5 katlı bir binanın çöktüğü ve şuana kadar 2 kişinin öldüğü enkaz altında çok sayıda yaralı bulunduğu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İstanbul'da Bina Çöktü: 2 ölü

Çırpıcı Mahallesi'nde çöken 5 katlı binanın enkazında AKUT, GEA, Sivil Savunma ve itfaiye ekiplerinin arama çalışmaları sırasında Necla Demir'in cesedine ulaşıldı.

Enkazın altından çıkarılan Demir'in cesedi, ambulansla hastane morguna gönderildi.

Necla Demir ile birlikte olayda ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, çöken 5 katlı binanın daha önce mühürlendiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulundu.

Bu sırada bazı vatandaşlar, yıkılan bina dahil, çevredeki bazı binaların deprem riskine karşı mühürlenmesine rağmen daha sonra yeniden kullanıma açıldığını iddia ederek, Murat Aydın'a tepki gösterdiler.

Tepki gösteren gruptan bir kişi, olay yerindeki polisler tarafından uzaklaştırıldı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, çöken binanın daha önce yapılan tetkikler sonucu mühürlendiği iddiasının doğru olmadığını belirterek, çöken binanın bitişiğindeki binanın mühürlendiğini ve onun da daha sonra yıkılarak yeniden yapıldığını anlattı.

Çöken binanın ruhsatlı olduğunu ve 1999 depreminde zarar görmediğini ifade eden Aydın, Zeytinburnu'ndaki binaların genel durumunun da İstanbul ortalamasından kötü olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin, ''Bu tür olaylar daha çok Zeytinburnu'nda yaşanıyor. Bu sizin şanssızlığınız mı?'' şeklindeki sorusuna Aydın, ''Galiba bu bizim şanssızlığımız. Olayı duyunca dünyam başıma yıkıldı ve apar topar buraya geldim'' yanıtını verdi.

Aydın, başka bir soru üzerine de kentsel dönüşüm için yasaların çıkmasının yeterli olmadığını, buna vatandaşların da katılıp gerekli desteği vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YARALANAN 26 KİŞİNİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

İstanbul Valisi Muammer Güler, Zeytinburnu'ndaki bina çökmesi olayında öldüğüne ilişkin bilgi verilen 7 yaşındaki çocuğun hayatta olduğunu bildirdi.

Güler, kendisine, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan 7 yaşındaki Evin Demir'in öldüğü yönünde bilgi geldiğini söyledi.

Vali Güler, götürüldüğü hastanede yapılan tetkiklerde, hayatta ancak durumunun kritik olduğu tespit edilen Demir'in tedavisine, yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak devam edildiğini bildirdi.

Muhtarlıktan aldıkları bilgiye göre, binada toplam 27 kişinin yaşadığını, enkazdan çıkarılanların toplam sayısının da 27 olduğunu belirten Vali Güler, enkaz altında canlı olmayabileceğini, ancak her ihtimale karşı çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

-YARALANANLARIN İSİMLERİ-

Bu arada, 5 katlı binanın çökmesi sonucu yaralanarak, hastanelere kaldırılan 26 kişinin isimleri şöyle:

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi: Deniz Demir, Emrah Aydın, Evin Demir, Nazlı Demir, Çeken Güneş, Vahap Yıldız ve Murat Demir.

Bakırköy Devlet Hastanesi: Şeker Demir, Mesut Yıldırım, Abdulselam Güneş ve Mustafa Engüler.

Avrasya Hospital: Bahar Demir, Zerda Demir, Hikmet Demir, İdris Güneş, Hülya Uz ve Burhan Demir.

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Hacer Akar, Sevim Akar, Nur Demir, Merve Akar ve Firuze Güneş.

Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Nurhan Demir ve Gürhan Demir.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi: Sabri Yıldırım ve Seyran Güneş.

Öte yandan, daha önce kimliği Kaside Demir olarak açıklanan olayda hayatını kaybeden 36 yaşındaki kadının isminin Hasibe Demir olduğu bildirildi.

Photo

Photo

Photo

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?