banner15

İstanbul'u bekleyen büyük tehlike

İstanbul kıyıları sular altında kalacak, bazı ülkeler ise tamamen yok olacak.

İstanbul'u bekleyen büyük tehlike

Bilim adamların tarafından yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre 2099'da, başta Avrupa olmak üzere pek çok bölge çölleşecek.
İstanbul kıyıları sular altında kalacak, bazı ülkeler ise tamamen yok olacak...

Dünyaca ünlü bilim dergisi New Scientist, son sayısının kapağına konu ettiği çevre raporunda, 2099 yılında dünyada sıcaklıkların artmasıyla birçok canlı türünün yok olacağını ve pek çok yerin çölleşeceğini açıkladı.

KÜRESEL ISINMA

Bu senaryoya göre İstanbul'un kıyı şeridi de sular altında kalacak. Dergi muhabirlerinin görüşüne başvurduğu uzmanlar, 41 yıl içinde dünyada ortalama sıcaklıkların 4 derece artacağını öngördü.

Dünyada 100 yıl içinde iklim değişiklikleri sonucu ortaya çıkacak yeni tabloyu bir grafikle gösteren dergi, İstanbul'un kıyı şeridinin sular altında kalacağı, Türkiye'nin doğu bölgelerinde ise ciddi kuraklık problemleri ortaya çıkacağı tespitinde bulundu.

2050 OLABİLİR

 Bilim adamlarının bir kısmı bu felaket tablosunun ortaya çıkmasının gelecek asrın başını bulacağını söylüyor. Bir diğer grup ise doğal felaketlerin son yıllarda giderek daha da etkili bir artış göstermesine dikkat çekerek, en geç 2050'de bu tablo ile karşı karşıya kalınacağı görüşünde.

BREZİLYA ÇÖL, VENEDİK KAYIP


Uzmanların gelecekle ilgili korkutucu tahminleri şöyle:

Avrupa'da birçok nehir kuruyacak, ölümler yaşanacak.

Afrika'da Sahra Çölü giderek genişleyecek.

Deniz canlıları yok olacak, insanoğlu mecburen vejeteryan bir beslenmeye doğru yönelecek.

Brezilya tamamen çöl olacak.

Saygon, New Orleans, Venedik, Bombay gibi yerler efsanevi kayıp şehirler arasına katılacak ve en kötüsü insanlığın 90'ı tarihe karışacak.
Kaynak: Ajanslar
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 04:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35