banner39

İstanbul'un fethini yeniden yaşatacak müze

İstanbul'un Fethi'ni üç boyutlu ve 360 dereceyle resmedilmiş tablolarla anlatacak Panaromik Müze açılıyor.

Arşiv 28.05.2008, 18:52 29.05.2008, 10:14
İstanbul'un fethini yeniden yaşatacak müze

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul, fethinin 555'nci yıldönümünde çok anlamlı bir müzeye kavuşuyor; Panoramik Müze. Müzedeki resimler 360 dereceyle resmedilmiş ve savaşa ait objelerle zenginleştirilmiş.

İstanbul'un Fethi'nin 555. yıldönümünde şehir çok fethi üç boyutlu anlatan resimlerle süslü bir müzeye kavuşuyor. Panoramik Müze, Türkiye'deki ilk panoramik, dünyada ise ilk kubbeli panoramik müze olma özelliğini taşıyor.

O dönemdeki gerçek malzemelerin kopyalanarak kullanıldığı dört katlı müzede görsel şölen sunan çalışmalar 2.1 milyon YTL' ye mal oldu. 360 dereceyle resmedilen ve savaşa ait objelerle zenginleştirilen müzenin tasarımı bilgisayar ortamında hazırlandı. Müzede bulunan ok, yay, silah gibi savaş aletlerinin ölçüleri, Topkapı Sarayı'ndaki orijinallerinden alınarak birebir yapıldı.

Topkapı Şehir Parkı'nda; surların yanında yer alan müzenin üç katı, bölgede yüksek yapı inşa edilmesinin yasak olması sebebiyle yer altında bulunuyor.

İSTANBUL'UN FETHİNİ YENİDEN YAŞATACAK

Dünyanın akışını değiştiren fethin 555'inci yılında, İstanbul çok farklı bir müzeye kavuşuyor. Panoramik Müze'ye gidenler fetih'e tanıklık edecek.

Müze Tarihte yaşanan önemli olayları, olayın geçtiği yerde üç boyutlu olarak anlatan panoramik müze, ilk kez İstanbul'un fethi ile Türkiye'de hayat buluyor.

55'inci yılında büyük etkinliklerle anılacak olan İstanbul'un fethine armağan edilen müze, Türkiye'deki ilk panoramik, dünyada ise ilk kubbeli panoramik müze olma özelliğini taşıyor.

3 yıldır hazırlığı yapılan müzenin başressamı Haşim Vatandaş, ilk panoramik müzenin 100 yıl önce yapıldığını, dünyada şu anda 30 panoramik müze olduğunu söyledi.Müzenin 360 derecelik olduğunu ve savaşa ait üç boyutlu objelerle zenginleştirildiğini kaydeden Vatandaş, "O dönemdeki gerçek malzemeleri kopyalayarak kullandık. 38 metre çaplı bina üstü kubbemiz var. 10 kişilik ekiple çalışıyoruz. Çalışmalarımızı bilgisayarda yaptık. Bilgisayarda denediğimiz için hataları en aza indirdik" dedi.

Detaylara sadık kaldıklarını anlatan Haşim Vatandaş, Topkapı Sarayı'nda bulunan dönemin minyatürlerini; silah, araç ve gereçleri titizlikle incelediklerini söyledi.

Topkapı Şehir Parkı'nda inşa edilen müze 4 katlı ancak tarihi surların yanına yüksek binaya' izin verilmediği için tesisin 3 katı yeraltına yapıldı. Tesis inşaatı dışında müzenin görsel malzemeleri 2.1 milyon Ytl' ye mal oldu.

Haşim Vatandaş, projede kendisiyle birlikte 8 sanatçının emeğinin bulunduğunu belirterek, ''Bu projede emeği geçen 2 önemli ressam var. Birincisi Ramazan Erkut, cansız bulutlar, taşlar, yerler, surlar gibi objelerden sorumlu, Yaşar Zeynalov da insanlar, atlar, hayvanlar gibi figürlerden sorumlu. Diğer sanatçılar ise diğer 3 boyutlu tüm resimlerden sorumlu'' dedi.

Müzede, 29 Mayıs 1453 tarihinde Bizanslıların direncinin kırılıp, Osmanlıların şehre girmeye başladıkları anın resmedildiğini dile getiren Vatandaş, bu anın seçilme nedenini şöyle anlattı:''İstanbul'a ilk olarak Topkapı'dan girildi ve yoğun çatışma burada gerçekleşti. Surlarda iki önemli gedik burada açıldı. En büyük toplar burada. Fatih Sultan Mehmet'in karargahı da bu bölgede. 29 Mayıs Salı günü sabah Bizanslıların direncinin kırılıp, Osmanlıların şehre girmeye başladıkları an, yani bir çağın kapanıp bir çağın açıldığı o anın 360 derecelik her yönden resmi diye düşünülebilir.''

''Çerçevesi, bittiği-başladığı yer olmayan resim'' anlamına gelen panoramik tekniğini, gerçek gökyüzü etkisi yaratması amacıyla kubbe ile kullandıklarını ifade eden Vatandaş, ''Dünyada 30'a yakın panoramik müze var ama sadece bu panorama, kubbe olarak da dikey olarak da kesintisiz devam eden bir panorama'' diye konuştu.

''MÜZE, 3 BİN METREKARELİK GÖRÜNTÜ ALANINA SAHİP''
Vatandaş, 38 metre çapında kubbeye sahip olan müzedeki resimde 10 bin kişi ve 10 binden fazla figürün detaylı olarak, o dönemin minyatürlerine ve yazılı belgelerine dayanılarak resmedildiğini bildirdi.

Müzenin 2 bin 350 metrekarelik resim ve 650 metrekarelik 3 boyutlu objelerin platformundan oluşan toplam 3 bin metrekarelik görüntü alanına sahip olduğunu belirten Vatandaş, müzeyi aynı anda yaklaşık 100 kişinin gezebileceğini söyledi.

Vatandaş, müzede 5 ayrı noktada ayrı ses efektlerinin kullanılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Mehterin olduğu yerden mehter müziği, topların olduğu yerden top sesleri, atların olduğu yerden at sesleri, ön taraftan çatışma sesleri, arkadan da ordu uğultusu sesleri duyulacak. İnsanın 2 gözü, 14 metreden sonra algılama özelliğini kaybederek, tek göz gibi çalışmaya başlar. Bu nedenle biz de en yakın mesafeyi 14 metreden koyduk yani izleyici 14 metreden daha yakına giremiyor ve resmin üzerindeki 3 boyut özelliklerini gerçekmiş gibi algılıyor.''

Haşim Vatandaş, toplam 2 milyon 100 bin YTL'ye mal olan 4 katlı müzenin diğer katlarında daha sonra müzeye uygun çeşitli objelerin sergileneceğini de sözlerine ekledi.

AÇILIŞ FETİH GÜNÜ

Panoramik Müze'ye giriş, yabancı turistlere 10 Euro. Müzeyi ziyaret için vatandaşlar 5 YTL, öğrenciler 3 YTL ödeyecek. Müze yarın açılacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?