banner39

İstanbul'un Fethi'nin 557. yılı kutlanıyor

Fetih kutlamaları Fatih'in kabrinde dualarla başladı, Belgradkapı'daki törenler izleyenleri coşturdu

Arşiv 29.05.2010, 16:17 29.05.2010, 16:17
İstanbul'un Fethi'nin 557. yılı kutlanıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kutlama etkinlikleri, Fatih Camisi bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde yapılan törenle başladı. Fatih Sultan Mehmet'in kabri başında Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Belgradkapı'da düzenlenen kutlamalarda ise İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmet'in kente girişi canlandırıldı. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar, mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde temsili yeniçeriler tarafından yıkıldı. Aynı anda top atışının yapıldığı canlandırmada, temsili yeniçeriler surlara hücum ederek, kentin Osmanlı ordusu tarafından fethedilişini sergiledi.

Top atışları ile hareket geçen temsili askerler 'Allah Allah' sesleri ile Belgradkapı'dan koşarak surların içine girdi. Törende, Fatih Sultan Mehmet'in arkasında hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul'a girişi de canlandırıldı. Canlandırma için bu yıl ilk defa 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 binici görev yaptı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Valisi Güler'e gönderdikleri kutlama mesajlarının okunduğu törende, Fatih Gelenbevi Anadolu Lisesi'nden Şeyma Nur Aydın ''Fetih Marşı'' şiirini okudu. İşaret dili eşliğinde işitme engelli öğrencilerin de aralarında bulunduğu bir grup öğrenci tarafından halk oyunları gösterilerinin sunuldu.

istanbulfetih.jpg

Gül: İstanbul Geleceği Temsil Ediyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’un Fethinin 557. Yıl Dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Gül, "İstanbul, Doğu ile Batıyı birbirine bağlayan bir kavşaktır" dedi.

İstanbul’un fethinin, insanlığın geleceğini etkileyen önemli bir dönüm noktası olarak tarihe yazıldığını bildiren Cumhurbaşkanı Gül, şehrin, farklılıkların uyum içinde yaşadığı, değişik inanç ve kültürlerin birarada hoşgörü ortamını oluşturduğu örnek bir merkez haline geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’un jeopolitik konumu, zengin ve eşsiz tarihiyle sadece geçmişi değil geleceği de temsil etttiğini belirterek, "2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un zenginlikleri ve doğal güzellikleri, düzenlenecek etkinliklerle tüm dünyayı bir kez daha büyüleyecektir" dedi.

İstanbul’un güçlü Türkiye’nin vitrini olduğu, barışın, sevgi ve kardeşliğin sembolü olarak gelecek nesillere aktarılacağı kaydedilen mesajda Cumhurbaşkanı, "İstanbul’un fethinin mimarı, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’i ve fethin kahramanlarını saygı ve rahmetle yadediyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?