banner39

İstanbul'un son 'nişantaşları'

Araştırmacı - yazar Şinasi Acar'ın, 'İstanbul'un Son Nişan Taşları' adlı kitabı Eston'un sponsorluğunda yayınlandı.

Arşiv 26.04.2007, 17:18 26.04.2007, 17:18
İstanbul'un son 'nişantaşları'

Tarih, toplum, spor ve mimarlık alanlarında derinlemesine bir araştırmanın ürünü olan kitap, Osmanlı'nın bir dönemini gün yüzüne çıkarıyor.

Okçuluk sporuyla ilgili bilinmeyenleri ve bu spor dalının günümüze kadar uzanan tarihi mirasını anlatan “İstanbul'un Son Nişan Taşları”, “yay ve ok” ikilisinin, Osmanlı'nın askeri ve toplumsal yaşamındaki önemini vurguluyor. Araştırmacı - yazar Şinasi Acar, son kitabıyla kültürel mirasımızın bilinmeyen değerlerini genç kuşaklara tanıtmayı amaçlarken, Osmanlı askeri ve sivil yaşamının mimari özelliklerinin korunması ve kurtarılmasına katkıda bulunacak bilgiler de aktarıyor.

“İstanbul'un Son Nişan Taşları”nda, tarihi nişan taşlarının en güzel örneklerinin yer aldığı Okmeydanı ve Nişantaşı semtleri özel bir bölümde inceleniyor. İstanbul'un çeşitli semtlerinde, bilinmeyen pek çok nişan taşına ulaşmayı başaran Acar, anlatımlarını, geçmişten ve günümüzden fotoğraflarla destekliyor. Kitapta ayrıca, Topkapı Sarayı Müzesi'nde ve Askeri Müze'de sergilenen, Osmanlı Dönemi'nden kalma okçulukla ilgili çeşitli aksesuarlara da yer veriliyor.

Araştırmacı – yazar Şinasi Acar'ın son kitabı, uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptığı ve halen Yönetim Kurulu Üyesi bulunduğu Eston'un, desteği ile yayınlandı. Acar'ın ünlü hattatların mezarlarını konu alan “Gelimli Gidimli Dünya” adlı kitabı da, 2004 yılında yine Eston'un katkılarıyla yayınlanmıştı. Acar, “İstanbul'un Son Nişan Taşları” adlı kitabında, silinmeye yüz tutmuş tarihi ve kültürel izleri korumak ve yaşatmak adına, bu topraklarda yaşayan herkesi göreve çağırıyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?