İstanbul'un yeni Valisi Mutlu/ VALİLER KARARNAMESİ açıklandı

Muammer Güler'in yerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu İstanbul'a atandı.

İstanbul'un yeni Valisi Mutlu/ VALİLER KARARNAMESİ açıklandı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Valiler kararnamesi açıklandı. İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Valiler Kararnamesi Bakanlar Kurulu’nda imzalandıktan sonra önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.

İstanbul vali ve emniyet müdürü dahil 14 ilin valisi değişti. Edinilen bilgiye göre Valiler Kararnamesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunuldu. 14 il ve 1 müsteşarlığı kapsadığı öğrenilen kararnamede yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na İstanbul Valisi Muammer Güler atandı.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Valiler Kararnamesi Bakanlar Kurulu’nda imzalandıktan sonra önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.Gül’ün imzaladığı kararname ile Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Valisi olarak atandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan Valiler Kararnamesi ile İstanbul Valisi Muammer Güler, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atanırken, yerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu getirildi. Siirt Valiliği’nden 2007’de Diyarbakır’a atanan Mutlu,  yerel  yöneticilerle yakın diyalog kurmuştu. İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Valiler Kararnamesi Bakanlar Kurulu’nca imzalandıktan sonra önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunuldu. Gül’ün kararnameyi imzalayarak bugün yayımlanması için Resmi Gazete’ye göndermesi bekleniyor.

ANKARA TARTIŞMALI

 Ankara Valisi Kemal Önal’ın durumu ise netlik kazanmadı. İddiaya göre Önal, merkeze çekildi, yerine de Antalya Valisi Alaaddin Yüksel atandı. Antalya Valiliği’ne Muğla Valisi Ahmet Altıparmak’ın, Muğla Valiliği’ne Karaman Valisi Fatih Şahin’in, Kocaeli Valiliği’ne Mahalli İdareler Genel Müdürü Ercan Topaca’nın, Düzce Valiliği’ne İller İdaresi Genel Müdürü Vasif Şahin’in, Şırnak Valiliği’ne Tarım Bakanlığı Stratejik Daire Başkanı Vahdettin Özkan’ın, Karaman Valiliği’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Teftiş  Kurulu  Başkanı Süleyman Kahraman’ın, Ağrı Valiliği’ne Şırnak Valisi Ali Yerlikaya’nın, Burdur Valiliği’ne İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Süleyman Tapsız’ın, Karabük Valiliği’ne Ezelettin Küçük’ün atandığı bildirildi.

YENİ GÖREVİNİ ERDOĞAN SÖYLEDİ

2003’ten bu yana İstanbul Valiliği görevini yürüten Muammer Güler, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı. Daha önce İstanbul’dan emekli olmak istediğini açıklayan Güler’e yeni görevini, Başbakan Tayyip Erdoğan bizzat bildirdi.

Güler, “Devletimiz bizi bu göreve uygun görmüş, biz de layıkıyla yapacağız. Devlet nereyi emrederse orda görev yaparız. İstanbul’da Nevzat Ayaz’dan bu yana en uzun görev yapan valiyim” dedi. Ankara’ya yabancı olmadığını, 1954’ten bu yana başkentte çok uzun yıllar geçirdiğini anlatan Güler, “İlk, ortaokul, lise ve üniversiteyi Ankara’da okudum. 1982-1992 arasında Ankara’da görev yaptım. Gerçek Başkentlilerin deyimiyle ‘Angaralı’ olarak Ankara’ya dönüyorum” dedi.

IĞDIR'A GİDİP DÖNECEK

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın yaş haddinden emekli olması, “Valilik hüllesi” ile aşıldı. Emniyet müdürlerinin emeklilik yaşının 60 olması nedeniyle Hüseyin Çapkın’ın yaş haddinden emekliliğine bir yıl kalmıştı. Çapkın’ın, İstanbul’da görev süresini uzatmak için formül bulundu. Buna göre Çapkın, kararname ile Iğdır Valiliği’ne atanacak, bir hafta sonra yeniden İstanbul’daki görevine dönecek. Böylece Çapkın, valilerin emekli yaş haddi olan 65 yaşına kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini vali kadrosu ile yürütebilecek.
 

YENİ İSTANBUL VALİSİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU

TRT'nin haberine göre, İstanbul Valisi Muammer Güler Kamu Güvenliği müsteşarlığına atandı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın Iğdır Valiliği'ne atandı. Muammer Güler'in yerine ise Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu atandı...

VALİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU KİMDİR

1956 Rize Fındıklı ilçesi doğumlu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1985 yılında Kocaeli Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Bolu'nun Gerede ve Çorum'un Kargı İlçesinde Kaymakam Vekilliği görevinde bulunduktan sonra, 1988 yılında Bursa ili, Büyükorhan İlçesine İlçenin ilk Kaymakamı olarak atandı. 1991-1992 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde 1 yıl süreyle İngilizce eğitimi gördü. 1992-1994 yıllarında Şırnak'ın Silopi İlçesinde Kaymakamlık, 1994-1997 yıllarında Şırnak Vali Yardımcılığı, 1997-2002 yıllarında Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde Kaymakamlık görevini yürüttü. Daha sonra 1 yıl süreyle Çanakkale Vali Yardımcılığı yaptı. 2003-2005 yılları arasında İstanbul'un Bağcılar ilçesi Kaymakamlığını yürüttü. 2005-2007 yılları arasında 2 yıl süre ile Siirt Valiliği yapan Hüseyin Avni MUTLU 19.09.2007 tarih ve 2007/12604 sayılı kararname ile Diyarbakır Valiliğine atandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 14:00
banner53
YORUM EKLE

banner39