banner39

İşte ABD'nin 2002 savaş planları

ABD Başkanı Bush, beş bin askerlik mini birlikle idare edilecek bir Irak'ın hayalini kurmuş! İşte fiyaskoyla sonuçlanan savaş planları:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşte ABD'nin 2002 savaş planları

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Amerikalılar şimdi her şeyi siyah beyaz netliğinde görebiliyorlar. ABD ordusunun şu ana kadar gizli tutulan 2002 askeri strateji planı ortaya çıktı. Planda Bush yönetiminin Irak Savaşı sonrası durumu nasıl hafife aldıkları bütün açıklığıyla ortaya çıktı. Bir askeri uzman ayrıntıları ortaya çıkan planı ‘tam anlamıyla delilik’ olarak değerlendirdi.

 

Amerikan Merkez Komutanlığı (Centcom)’nın15 Ağustos 2002 tarihli Power-Point sunumunda her şey çok basit görünüyor: Irak’a giriş, işgal, ilk günlerdeki askeri hedefler, rejimin yıkılması, kamu düzeninin yeniden oluşturulması, demokratikleşme, birliklerin çekilmeleri. Bütün bunlar hava saldırılarının başlamasının (‘A-Day’) ardından geçecek dört yıl zarfında tamamlanacak.

 

New York Times’ın yayınladığı strateji planına göre, savaşın başlamasından dört yıl sonra Irak’ta sadece beş bin Amerikan askeri bulundurulması yeterli olacaktı. Irak’a girişten en geç 45 ay sonra, yani Aralık 2006’da, söz konusu beş bin kişilik mini birlik Irak’ın kontrolü için yeterli olacaktı. Bu plana karşın şu anda Irak’ta 132.000 Amerikan askeri bulunmakta ve bu sayıya, George W. Bush’un açıklamasına göre, kısa süre içinde 20.000 Amerikan askeri daha eklenecek.

 

Savaş planı (Kod adı: ‘Polo Step’) amerikan birliklerinin Irak’a giriş tarihi olan 2003 Mart’ından yaklaşık altı ay öncesinde, Amerikan Savaş Güçleri Merkez Komutanlığı (Centcom) tarafından ortaya konuldu. Söz konusu materyal, orduların en üst düzey yetkilisi olarak başkan Bush’a, Savunma Bakanlığı’na, Ulusal Güvenlik Konseyi’ne ve Genel Kurmay’a Irak’a saldırı konusunda fikir oluşturması bakımından sunuldu. Bu günlerde George Washington Üniversitesi bünyesinde bağımsız faaliyet gösteren Ulusal Güvenlik Arşiv’i bu bugüne kadar çok gizli tutulan Irak harekâtının işleyişine dair power-point sunumlarını ve belgelerini internet sayfasında dizi halinde yayınladı. Belgeler, bilgi edinme özgürlüğü ( Freedom of Information Act) kapsamında serbest bırakıldı.

 

Bush yönetiminin savaşın maliyeti, süresi ve Amerikan ordusunun kapasitesi konusunda yanlış hesap yaptığı yeni bir durum değil. Fakat ortaya çıkan bu belgelerle tam olarak anlaşıldı ki, Bush yönetimi en başından Irak harekâtı ve sonuçlarını tamamen hafife almış.

 

Birkaç düzine ayrıntılı şemadan oluşan strateji konsepti ortaya koyuyor ki; Irak’ta Saddam rejiminin düşmesi sonrası durum için oldukça iyimser bir tablo ortaya çıkmış. Bu tabloya göre Irak, barış içinde, Amerikancı ve demokratik bir ülke oluyor.

 

Boş hayaller stratejisi

 

Plana göre; Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın Irak’a girmesinden önce bir geçici Irak yönetimi hazırlığı yapıyor ve bunu kuruyordu.

 

Irak ordusu da bu stratejiye göre planlanıyordu. ABD’nin planına göre güvenilir bir Irak ordusu Amerika’ya destek olacaktı. Ancak gerek Irak ordusunun durumu gerekse başka sebeplerle bu düşünce boş bir hayal olarak kaldı.

 

Daha 2001 Kasım’ında Amerikan başkanı Bush, o zamanki Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’den savaş planlarının gözden geçirilip güncelleştirilmesini istedi. Çünkü 2001’deki Irak Savaşı planı Bush’un selefi Bill Clinton yönetiminde hazırlanmıştı. Bush’un talimatı üzerine Rumsfeld, General Tommy R. Frank’ı askeri durumla ilgili tahminde bulunması için görevlendirdi. O da yukarıda bahsi geçen Centcom’u devreye soktu.

 

Savaş stratejisi ortaya konduğu vakitte Bush yönetimi Birleşmiş Milletlerde Irak harekâtını haklı gösterme çabalarının tam ortasında bulunuyordu. Bush yönetimi Saddam Hüseyin’in toplu imha silahlarının uluslar arası güvenliği tehlikeye soktuğunu BM’de ispat etmek isterken savaş hazırlıklarını da tam gaz sürdürüyordu.

 

‘En başından bu yana gerçekçilikten uzak’

 

Irak harekâtında, işgalden sonraki durum askeri jargonda temiz, Plana göre kısım IV, olarak tanımlanmış ve plan değişik kısımlara ayrılmış: Irak’a girişten sonraki iki üç aylık dönemi ‘istikrarlaştırma süreci’ olarak, sonraki yaklaşık iki yıllık dönemi de ‘yeniden yapılanma’ ve bir- bir buçuk yıllık dönemi de ‘geçiş dönemi’ olarak hesaplanmış.

 

Ulusal Güvenlik Arşivi Müdürü Thomas Blanton, Amerika’nın Irak’a ilişkin ilk planlarını ve ‘Saddam’ın düşürülmesinden sonraki döneme ilişkin planlarını tamamen gerçekçilikten uzak’ olarak değerlendiriyor. Irak geçici yönetimini, Irak ordusunun güvenilir bir partner olarak görülmesini ve işgal sonrasında aylarla ölçülecek bir yapılanma sürecini Blanton, ‘tam bir deli saçmalığı’ olarak görüyor.

 

Amerikan Askeri makamlarının söz konusu eski stratejilerinin ne kadar gerçekçi öngörülerden uzak olduğu Irak’ta bugünkü kanlı gerçekten yola çıkarak anlaşılıyor. İşgalin üzerinden dört yıl geçmesine rağmen Irak’ta sağlam bir demokratik yönetim sadece eski planlama kâğıtlarında varlığını sürdürüyor.

 

POWER-POINT’LA SAVAŞ: IRAK HAREKATI’NA YÖNELİK AMERİKAN PLANLARI

 Sunum kartları üzerinde birden altıya kadar olan planlar askeri harekâtın zamanlamalarını gösteriyor. Hava saldırısına kadar olan ‘Süreç , Kara birliklerinin gönderilmesine kadar olanı ‘Süreç kartları gösteriyor. ‘Süreç 3’le birlikte ( belirleyici operasyonlar) Irak birlikleri devre dışı bırakılıyor, Rejimin ileri gelenleri ölü veya tutuklu olarak ele geçiriliyor. İşgalden sonraki süreçte (Süreç 4) planlama kabaca yapılmış.  Irak’ın yeniden yapılanması için ’32 aydan 45 aya’ kadar bir süre öngörülmüş (Kart 9). İstikrarlı bir Irak yönetimi, güvenli bir ortamın oluşturulmasına yönelik öneriler planda görülmüyor.

 

2002 Savaş Planlarının Power-Point sunumlarının PDF'lerini indirmek için tıklayın:

Klicken Sie hier für das erste PDF.

 

2002 Savaş Planlarının Kısaltmalarının PDF'lerini indirmek için tıklayın
Klicken Sie hier für das zweite PDF, in dem die Details der Kriegspläne veranschaulicht werden.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?