İşte altında yıl sonu rakamları

Piyasa uzmanları altında 2000 dolarlı seviyelerin yıl sonuna kadar görülebileceği konusunda ısrarlı.

İşte altında yıl sonu rakamları


Altının yıldızı bir süre daha sönmeyecek gibi uzmanlar yıl sonunda altında yükselişin devam edeceği ve 2 bin doları göreceği yönünde görüş bildirdiler.

Kulağa çılgınlık gibi gelen rakam uzmanlar için hiç de ulaşılmaz değil. Geçtiğimiz yıl da  sıklıkla dile getirilen 5000 bin dolar yeniden dillerde dolaşmaya başlarken bu gün daha imkan dahilinde rakamlar konuşulmaya başladı.

 Piyasa uzmanları altında 2000 dolarlı seviyelerin yıl sonuna  kadar görülebileceği konusunda ısrarlı.

 Avrupa’daki sıkıntıların euroyu erittiği dönemde 1.250 doları gören altının onsu için belirlenen 2000 dolar Altın arama şirketi US Gold'un Başkanı Robert McEwen’dan geldi.

 Ewen CNBC’ye verdiği mülakatta yıl sonu öngörüsünü dile getirirken 2012 ve 2014 yıllarında bu rakamın 5000 dolara çıkabileceğini belirtti.

 Güvenli liman arayışında bütün ışıltıyla kendini gösteren altın yatırımcının da ilk tercihi olurken belirlenen rakamlarda kayıtsız kalınmayacak seviyelerde.

 McEwen, yaptığı açıklmada ''Altın üretimimizi azalttık ve dünya genelinde para birimlerinin değerinin düşmesine neden olacak kapsamlı teşviklerle karşı karşıyayız. İnsanların güvenini yıpratan bir ortam söz konusu. Dolayısıyla böylesi ortamlarda insanlar altına yönelecektir'' dedi.

 Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeler nedeniyle yatırımcıların dolar alımına geri dönmesini geçici bir durum olarak değerlendiren McEwen, bu trendin uzun sürmeyeceğini belirtti.

 McEwen, hükümetlerin borç sorunları nedeniyle para basmalarının sadece enflasyon baskısını artıracağını ifade etti.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:38
banner53
YORUM EKLE

banner39