banner15

İşte Başbakan'a suikastın detayları

Başbakan Erdoğan'a düzenlenmesi planlanan suikastın krokileri, fotoğrafları, silahları ve suikastçının ismi de Poyrazköy iddianamesinde yer alıyor.

İşte Başbakan'a suikastın detayları

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Ergenekon sanığı Yarbay Mustafa Dönmez'in, Başbakan'ı hedef aldığı ileri sürülen ölüm planı, Poyrazköy İddianamesi'ne de girdi.

Poyrazköy iddianamesine göre plan, Yarbay Dönmez'in Ankara'da kaldığı askeri lojmandan çıktı. Dönmez'in ajandasını inceleyen ekipler, ajandada A4 kağıdı büyüklüğünde 2 ilginç fotoğraf buldu. Fotoğraflar, Başbakan'ın evini gösteriyor. Yarbay Dönmez'in elinin ürünü olduğu iddia edilen planda, suikastçilerin yürüyecekleri sokaklar bile yazılmış. Kesik çizgilerle gidiş-geliş güzergahları belirtilmiş. Fotoğrafta, konutun çevresi kırmızı kalemle işaretlenmiş. Konuttan yine kırmızı kalemle bir ok işareti çıkarılmış ve üzerine 220 metre yazılmış.

İddiaya göre, Başbakan'a evden çıkarken saldıracaklardı. Bir başka iddiaya göre ise işaretlenen parktan konuta ateş edeceklerdi. Yine iddiaya göre law ya da roket atar kullanılacaktı.

Yine aynı iddianameye göre Başbakan suikastında kullanılacak silahlar Zir Vadisi cephaneliğinde bulunanlar arasındaydı.

Dönmez'e ait olduğu ileri sürülen o cephanelikte, çok sayıda el bombası ve uzun namlulu silah ele geçirilmişti.

Veli Küçük'ün tutuklanmasının ardından suikast kararının verildiği iddia ediliyor.

Bu iddia, Dönmez'in ergenekon sanığı Emin Gürses ile yaptığı bir telefon görüşmesine dayandırılıyor. O görüşmede, Yarbay Dönmez, "Başbakan'ın ipi çekildi" diyor.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 09:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48