banner39

İşte, Doha Anlaşması'nın maddeleri

Doha'da varılan anlaşmayla, Hizbullah hükümette veto yetkisi alırken, kabinede de 11 kişi ile temsil edilmeye hak kazandı.

Arşiv 21.05.2008, 14:10 21.05.2008, 14:22
İşte, Doha Anlaşması'nın maddeleri


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar'ın Doha şehrinde Arap Birliği arabulucuğunda 5 gün süren Lübnan'daki taraflar arasındaki barış görüşmelerinde, Hizbullah, tüm isteklerini elde etti.

ABD'nin desteklediği Lübnan hükümeti ve Hizbullah liderliğindeki Lübnan muhalefeti arasında bir anlaşmaya varılmasıyla, 18 aydır devam eden siyasi kriz de sona ererken, taraflar adeta 'Yeni Lübnan' üzerinde mutabakat sağladı. Hizbullah'ı destekleyen Suriye yönetimi de anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Doha'da sağlanan anlaşmaya göre, Beyrut'taki birlik hükümetinde bulunan 30 bakanlıktan 11'i, Hizbullah grubuna ait olacak. Hizbullah grubunun ayrıca hükümetin karar mekanizmasında veto hakkı bulunacak. Hükümette veto yetkisi, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın başlıca taleplerinden biri idi.

Lübnan hükümetindeki 16 bakan görevde kalacak. Hizbullah grubu Lübnan'da geçici bir hükümetin kurulması ve seçimlerin yapılmasını da kabul etti. İki taraf ayrıca Lübnan ordu komutanı General Michel Süleyman'ın yeni Lübnan Cumhurbaşkanı olmasını da onayladı.

Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Jassem el Thani,y bugün Doha'da düzenlenen törende anlaşmanın hemen sağlandığını ve böylece Lübnan'daki yeni cumhurbaşkanının 24 saat içinde seçileceğini belirtti.

Hizbullah grubunun anlaşmadaki bir diğer başarısı ise yürürlükteki seçim yaşasında değişiklik yapılması oldu. Taraflar 1960 Seçim Yasası'na dönülmesini kabul etti. Bu yasaya göre, Beyrut üç ayrı seçim bölgesine bölünüyor. Yürürlükteki seçim yasası Suriye karşıtı grupların seçimleri kazanabileceği şekilde hazırlanmıştı.

Anlaşmazlıkta en önemli konulardan biri olan Hizbullah grubunun silahları konusu ise görüşmelerde ciddi ele alınmadı. Taraflar sadece "siyasi sebeplerle silah kullanılmaması" hükmünü kabul ettiler.

Muhalefet ittifakı temsilcisi Lübnan Parlamento Başkanı Nebih Berri, törende yaptığı konuşmada, bir yıldan beri Beyrut'ta hükümet binası karşısında kurulu bulunan çadır-kampın, anlaşma sonrasında kaldırılacağını bildirdi.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise anlaşmanın sağlanmasındaki katkılarından dolayı Arap Birliği ve Katar'a teşekkür edererek, "Bu anlaşma Lübnan ve kardeş komşu ülke Suriye için faydalıdır. Bütün taraflar şiddeti kınasın ve gelecekte politik anlaşmazlıklarda silah kullanmamaya söz versin. Diğerini kabul etmeliyiz, kültürel ve demokratik bir diyalog kurmalıyız" şeklinde konuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Doha anlaşmasını memnuniyetle karşılarken, Hizbullah'ın rakiplerinden Said Hariri de anlaşmayı destekledi. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Mussa, "Bu belgede kazanan ve kaybeden yok" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?