İşte Erdoğan'ın bahsettiği başbakanlar!

Tank üzerinde Filistin'e girmekten mutluluk duyan İsrail eski başbakanlarının Barak ve Şaron oldukları ortaya çıktı.

Arşiv 02.02.2009, 11:19 02.02.2009, 11:19
İşte Erdoğan'ın bahsettiği başbakanlar!


Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta dile getirdiği 'tank üzerinde Filistin'e girmekten mutluluk duyuyorum' diyen eski Başbakanların Ehud Barak ile Ariel Şaron olduğu ortaya çıktı.

Ortadoğu uzmanı gazeteci Hüsnü Mahalli, "Ariel Şaron, Mescid'i Aksa'nın işgalinden sonra yaptığı ziyarette 'Filistinliler'i ezmekten mutluluk duyuyorum' demişti" dedi.

1982'de İsrail Savunma Bakanı olarak Lübnan'da Sabra ve Şatila kamplarında Filistinli mültecilerin katledilmesinin emrini veren Ariel Şaron, adını tarihe Filistinliler'e yaptığı katliamlarla yazdırdı.

Şaron'un, 28 Eylül 2000'de Mescid'i Aksa'yı ziyaret etmesinden sonra çıkan olaylarda 1000'e yakın Filistinli hayatını kaybetmişti.

Şaron, 'Yahudi halkının en kutsal mekanlarından birinde neler olduğunu görmeye geldim' demişti.

Dönemin Başbakanı Ehud Barak, Mescid'i Aksa katliamının ardından şu açıklamasıyla dikkat çekmişti:

"Bana Gazze'de, Batı Şeria'da ve diğer mıntıkalardaki çatışmaların nasıl dineceğini sormayın. Filistinli kalabalıklara karşı her türlü aracı kullanmak meşrudur. Kaç Filistinlinin öldüğü beni alakadar etmez. Benim için önemli olan halkımın emniyetidir."

Ariel Şaron başkanlığında kurulan Ulusal Birlik Koalisyonu'nun ortaklarından aşırı dinci Şas Partisi'nden haham Ovadia Yosef'ten gelmişti. Yosef "Araplara acımamak ve üstlerine füze yağdırmak, bu kötü adamları, bu uğursuzları yok etmek gerekir" demişti.

Kaynak: Star

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?