banner39

İşte gerçek 'çuvalcı' general

Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçiren birliğin başında Odierno vardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşte gerçek 'çuvalcı' general

General David Petreaus'un "çuvalcı general" olmadığının ortaya çıkması ve Org. Büyükanıt'ın da "Çuval geçirme ile onun ilgisi yok" açıklamasından sonra SABAH gerçek çuvalcı komutanı buldu.

Türk askerlerinin başına çuval geçirildiği sırada K.Irak'taki ABD birliklerinin başında Tümg. Raymond Odierno vardı. Odierno, Irak'ta görev yaptığı dönemde Kürtlere yakınlığıyla da tanınıyordu.
Gerçek 'Çuvalcı Paşa' tümgeneral Odierno

Irak'taki ABD birliklerinin başına getirilen General David Petreaus'un "çuvalcı general" olmadığının ortaya çıkması üzerine olayın esas kahramanının kimliği merak konusu oldu.

Türk askerlerinin başına çuval geçirildiği sırada Kuzey Irak'taki ABD birliklerinin başında tümgeneral Raymond Odierno vardı. 2003 yılının Mart ayından itibaren Irak'ta görev yapan Odierno, 4 Temmuz 2003'te yaşanan Süleymaniye baskını sırasında da Irak'taki ABD ordusunun komutanı olarak görev yapıyordu.

KÜRTLERE YAKIN

Pentagon'un önemli isimlerinden biri olan ve Kürtlere yakınlığıyla da tanınan Odierno, 2003 yılında Kerkük'teki yerel seçimlerde Kürtlerin hile yaptığını da reddetmişti.

General peşmergelerin silah taşımasına izin verilme gerekçesini ise "Kürt milisler Saddam Hüseyin'i deviren koalisyon güçlerinin bir parçası" olarak açıklıyordu. 3 Kasım 2004'te Washington'a dönen Odierno şu anda ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace'ın yakın çalışma arkadaşlarından biri.

Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın Petreaus'u aklarken Odierno'nun ismini vermemesinin nedenlerinden biri de Amerikalı generalin Pentagon'da hala etkin olarak görev yapıyor olması.

 

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?