İşte halka göre İsrail'in asıl amacı-ANKET

Türk halkı İsrail'in saldırısının hedefinde Erdoğan'ın olduğunu düşünürken, verilen tepkiyi yeterli bulmuyor.

İşte halka göre İsrail'in asıl amacı-ANKET

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Araştırmalara göre Türk halkının çoğu İsrail'in saldırılarına verilen tepkiyi yeterli bulmazken, çoğu saldırının Eroğan'ı yıpratmaya yönelik olduğunu düşünüyor.

Metoropoll Araştırma şirketi tarafından İsrail ambargosu altındaki Gazze’ye yardım götüren gemilere İsrail askerlerinin müdahalesi, ve bunun sonucunda meydana gelen çok sayıda yaralanma ve ölümlerin Türk Halkı tarafından nasıl algıladığı ve beklentilerini belirlemek amacıyla yapılan araştırmada ilginç tespitle yer aldı.

İsrail ambargosu altındaki Gazze’ye yardım götüren gemilere İsrail askerlerinin müdahelesi sonucu çok sayıda yaralanma ve ölümler gerçekleşmişti. Başbakan Tayip Erdoğan’ın “One Minute” çıkışından bu yana Filistin ve Gazze’nin neredeyse dış dünyadaki tek savunucusu konumuna yerleşen Türkiye devleti ve özellikle Başbakan R.Tayyip Erdoğan için bu son baskın olayı daha başka önemli anlamlar da içermekteydi. Girişimin ağırlıklı olarak Türk sivil dernekleri ve aktivistleri tarafından gerçekleştirilmesi, ölenlerin ve yaralananların çoğunun Türk vatandaşı olması, ve baskın sırasında İsrail komandolarının “one minute” diye bağırmaları üzerinde önemle durulamasına neden oldu.

HEDEF BAŞBAKAN ERDOĞAN

Araştırma bulgularına göre de İsrail askerlerinin yardım gemilerine saldırmasının asıl amacının katılımcıların yüzde 45,3’üne göre “R.Tayyip Erdoğan'ı iç ve dış kamuoyunda zor duruma düşürüp yıpratmak”, yüzde 33,2’sine göre ise “Gazze ambargosunun delinmesini önlemek” biçiminde değerlendiridi.

anket1.20100605122943.jpg

Ayrıca, bu soruyu katılımcıların yaklaşık beşte biri “fikrim yok” şeklinde cevaplada. ıştır. Olayın sıcaklığı ile çok sayıda kişinin hala kafa karışıklığı yaşadığı söylenebilir.

TEPKİ YETERLİ DEĞİL

TBMM, Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere tüm siyasi liderlerin olay ile ilgili İsrail Devleti’ni şiddetle kınayan söylemlerine rağmen araştırma bulgularına göre Türkiye'nin İsrail'e göstermiş olduğu tepki yeterli değil.

anket2.20100605122951.jpg

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 13:11
banner53
YORUM EKLE

banner39