İşte hayatını kaybedenlerin kesin isim listesi

İsrail'in kanlı saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin isimleri kesin olarak açıklandı.

İşte hayatını kaybedenlerin kesin isim listesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsani Yardım Vakfı (İHH), İsrail askerlerinin yardım gemilerine düzenlediği dehşet baskınında ölen ve cenazeleri İstanbul'a getirilen 9 Türk vatandaşının isimlerini açıkladı. 

İşte o isimler:

İHH'dan alınan bilgiye göre, ölenlerin isimleri, şöyle:
İbrahim Bilgen-Siirt,
Ali Haydar Bengi - Diyarbakır
Cevdet Kılıçlar-İstanbul (İHH Personeli)
Çetin Topçuoğlu-Adana (Milli Tekvandocu)
Necdet Yıldırım-Malatya (İHH Personeli)
Furkan Doğan-Kayseri
Fahri Yaldız-Adıyaman
Cengiz Songür-İzmir
Cengiz Akyüz-İskenderun

Öte yandan İHH'dan alınan bilgiye göre, Çelebi Bozan, Osman Kurç, Aydın Ataç isimli gönüllüler ise kayıp ya da İsrail'de hastanede olabileceği belirtilenler kişiler arasında yer alıyor.

FATİH'TE CENAZE NAMAZI

Saldırıda hayatnı kaybeden 9 Türk vatandaşı için bugün öğlen namazına mütakiben Fatih Camii'nde cenaze namazı kılınacağı ve Cevdet Yılmaz ile Necdet Yıldırım'ın Edirnekapı şehitliğinde diğer cenazelerin ise memleketlerine gönderileceği öğrenildi.

MİLLİ TEKVANDOCU TOPÇUOĞLU'NUN CENAZESİYLE YARIN MEMLEKTİNE GÖNDERİLECEK

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırının ardından gözaltına alınan Adana'dan konvoya katıldıkları belirtilen 5 kişinin, saldırıda yaşamını yitiren milli tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun cenazesiyle yarın kente geleceği belirtildi.

Adana Filistin Dayanışma Platformu Sözcüsü, Mazlumder Adana İl Temsilcisi Ali Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mavi Marmara gemisinde bulunanların yurda döndüğünü hatırlatarak, Adli Tıp Kurumundan sağlık raporları alınması nedeniyle planlanan programın 1 gün ertelendiğini bildirdi.

Aygün, Adana'dan konvoya katılan Avrupa Tekvando Şampiyonu Çiğdem Topçuoğlu, tekstilci Cihangir Pakdil ve eşi Fatma Pakdil, öğretmen Fevziye Şenoğlu ve Suat Koşmaz'ın yarın kente gelmesinin beklendiğini vurguladı.

Saldırıda yaşamını yitirdiği açıklanan milli tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun cenazesinin ise İstanbul'da yapılacak törenin ardından yarın kente gönderileceğini ifade eden Aygün, ''Şehidimiz için burada da bir cenaze töreni düzenleyeceğiz. Gemide gözaltına alınanlar da cenazeyle birlikte yarın Adana'ya gelecek'' diye konuştu.

Aygün, saldırıda yaralanan reklamcı Muhyettin Yıldırım'ın tedavisinin ise Ankara'da sürdüğünü anımsatarak, yardım gönüllüsünün sağlığına kavuştuktan sonra Adana'ya geleceğini söyledi.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN FURKAN DOĞAN, YARIN KAYSERİ'DE TOPRAĞA VERİLECEK

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği baskında hayatını kaybeden Furkan Doğan, yarın Kayseri'de toprağa verilecek. Furkan Doğan'ın ağabeyi Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşinin ölüm haberinin kendilerine dün gece bildirildiğini, babasının kardeşini morgda teşhis ettiğini söyledi.

Saldırıdan sonra kardeşinden haber alamadıklarını ifade eden Doğan, şöyle konuştu: ''Kardeşimin şehit olmasından dolayı asla ağlamadık. Ne mutlu bize ki kardeşimiz bu kutsal yolda şehit oldu. Şehitlik Peygamberlikten sonra Allah katında en yüce değerdir. İsrail'den gelen kafile içinde Furkan yoktu. Asla ağlamıyoruz, üzülmüyoruz. Ben de Furkan ile gidecektim ama kontenjan sınırlıydı. Furkan gazi olmak istiyordu, şehit oldu.''

Furkan Doğan'ın dedesi Mustafa Doğan da torunuyla yola çıkmadan önce vedalaştığını anlatarak, ''Furkan Filistin'e yardım götüren ekipte olacağı için çok mutluydu. Asla ölümden korkmuyordu. Filistin'e insani yardım götürmek istiyordu, başka bir amacı yoktu'' dedi.

Baba Doğan'ın oğlunu morgda teşhis ettiği ve alnından vurulduğunu söylediği öğrenildi. Diğer yandan, Furkan Doğan'ın evine çok sayıda vatandaş taziye ziyaretine geldi. Doğan'ın cenazesinin yarın toprağa verileceği belirtildi.

ÖLDÜĞÜ SANILAN ALİ EKBER YARATILMIŞ, YAŞADIĞINI YAKINLARINA İSPAT ETMEKTE ZORLANDIĞINI BİLDİRDİ

İsrail'in Gazze'ye insanı yardım götüren gemilere saldırısı sırasında öldüğü sanılan Ali Ekber Yaratılmış, yaşadığını yakınlarına ispat etmekte zorlandığını söyledi.

Sağlık kontrolünden geçmek için geldiği Adli Tıp Kurumundan ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Yaratılmış, Van'dan yardım gönüllüsü olarak ''Mavi Marmara'' gemisinde bulunduğunu, İsrail'in gemiye saldırısı sırasında plastik mermiyle başının arka kısmından yaralandığını belirterek, şunları anlattı:

''Türkiye'ye gelmek üzere uçağa bindiğimizde herkes çok şaşırdı. 'Ağabey sen ölmedin mi? Şehit değil misin?' denilince çok şaşırdım. Şaka yapılıyor sandım. Bir telefonla hemen yakınlarımı aradım. Herkesin telefonu meşguldü. Dışarıya çadırlar kurulmuş, dua okuyorlarmış. Telefona eniştem çıktı. İnanamadı. Birisi dalga geçiyor sanmış. Zor da olsa yaşadığımı anlatınca evde bayram havası oldu.''

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39