banner39

İşte Heniyye farkı!

Ağırbaşlılığı ve alçakgönüllülüğüyle milyonların kalbinde taht kuran Heniyye, sıradan bir politikacı olmadığını Mekke’de de gösterdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İşte Heniyye farkı!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Ağırbaşlılığı ve alçakgönüllülüğüyle milyonların kalbinde taht kuran Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, sıradan bir politikacı ve başbakan olmadığını Mekke’de, Filistinli liderlerin Filistin'deki kardeş kavgasına son vermek üzere bir araya geldikleri toplantının açılışında yaptığı konuşmada da gösterdi.

 

İşte Heniyye’nin o konuşmasından bazı kesitler:

 

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Veda Hutbesi’nde “Bu ayda ve bu beldedeki bu günün hürmeti gibi kanlarınız da birbirinize haramdır” buyuruyor. Filistinlilerin bu nebevi çağrıdan yola çıkan bir şeref sözüne ihtiyacı var. Peygamber Efendimiz’in ısrarla vurguladığı bu yüce anlamı güçlendirmeliyiz. Bulunduğumuz yer, ümmetin birliğini simgeliyor. Burası tüm insanların yöneldikleri kıble. Görüşmelerimizde buradan birlik ve bütünlük ilhamı almalıyız.”

 

“Beytullah’ın etrafında insanlar tavaf ediyorlar. Dilleri farklı farklı fakat amaçları bir. Bu büyük bir anlam ifade ediyor. Siyasi çoğulculuk var. Farklı görüşler ve yaklaşımlar var. Fakat Filistin’in hedefi tektir: Başkenti Kudüs olan tümüyle özgür Filistin Devleti’ni kurmak, mültecilerin geri dönmesi ve esirlerin serbest bırakılması.”

 

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, “Benden sonra birbirinin boynunu vuran kafirlere dönmeyin” buyuruyor. Filistin’e birbirinin boynunu vuranlar olarak dönmemeliyiz. Filistin’e dönerken mutlaka Filistin halkının yaşadığı sıkıntıları giderecek ve yaraları saracak işaretler taşımalıyız. Yeni bir şafak, yeni manalar ve yeni kalplerle dönmeliyiz. Bizi birleştiren, milli projemizi koruyan ve siyasi ortaklığı sağlamlaştıran anlaşmayı Beytullah'tan ilan etmeliyiz.”

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?