banner39

İşte İsrail'in kullandığı beyaz fosfor bombası-FOTO

İsrail'in dünyanın gözleri önünde Gazze'de kullandığı fosfor bombasının ortaya çıkan yeni görüntüler dehşet verici.

Arşiv 30.09.2009, 11:59 30.09.2009, 13:26
İşte İsrail'in kullandığı beyaz fosfor bombası-FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ordusu Gazze Şeridi`nde beyaz fosfor bombası kullanarak sivil katliamına ve büyük maddi zararlara yol açmıştı. Cenevre sözleşmesine aykırı olduğu halde İsrail'in bu bombayı kullanması dünya tarafından sesiz bir şekilde karşılandı. Son olarak ortaya çıkan resimlerde, İsrail'in bir okulun kampüsüne bıraktığı fosfor bombası etrafa dehşet saçıyor. Aynı anda binlerce ateş topunun bir alana yayılmasıyla oluşan etki görenleri hayretleri içerisinde bırakıyor. İsrail, Gazze şeridindeki savunmasız insanların üzerine bıraktığı bu bombalardan dolayı hiç tepki almadı.

İsrail'in fosfor bombası kullandığı Uluslararası İnsan Hakları Örgütü'ne ait ekipler tarafından dan ıspatlanmıştı. Ekip İsrail ordusunun beyaz fosfor bombası kullandığına dair `tartışılmaz deliller` bulunduğunu bildirmişti. Ancak bu tespitin üzerinden aylar teçmesine rağmen İsrail'e hiç bir yaptırım ya da somut tepki gösterilmedi.

BOMBALARIN ÜZERİNDE ABD ETİKETİ

İngiltere`nin Times gazetesi de daha önce İsrail`in Gazze`de beyaz fosfor bombası kullandığını ıspatlamıştı. Gazze`yi bombalayan İsrail topçusunun kullandığı mermileri gösteren bir fotoğraf yayımlayan gazete, bu bombaların üzerinde Amerikan yapısı fosfor bombasını tanımlayan M825A1 yazısını ortaya çıkarmıştı.

FOSFOR BOMBASI

Beyaz fosfor bombası, dumanlarla askerleri gizleyecek suni sis perdesi oluşturmak, geceleri etrafı aydınlatmak, hedef işaretlemek ve bazı hallerde de yangın bombası amacıyla kullanılıyor. Cenevre sözleşmesine göre bu bombanın sivillere karşı kullanılması yasak. Bomba, derin yanıklar ve korkunç acılara yol açıyor. İnsan hakları kuruluşları, düştüğü yeri yakan mermilerin `kimyasal silah` kabul edilip tamamen yasaklanması gerektiğini öne sürüyor.banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
allah onlarin vede onlarin yaptiklarina seyirci kalan birlesmis katiller denen orgutunde belasini versin o bombalarin bin mislisinide onlarin baslarina yagdirsin.caniniz cehenneme alcak katiller
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?