banner15

İşte Kürt Açılımı'na verilen isim

Bakan Atayal, Kürt açılımının adının "Kardeşlik ve Huzur Projesi" olduğunu söyledi.

İşte Kürt Açılımı'na verilen isim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hükümetin başlattığı önce Kürt Açılımı sonra Demokratik Açılım diye anılan girişimin adı yeni netleşti. Açlımı yöneten Bakan Atalay, gişimin adının "Kardeşlik ve Huzur Projesi" olduğunu açıkladı.

AK Parti Grubu'nun basına kapalı devam eden toplantısında 'demokratik açılımı' anlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çok yönlü olarak sürdürülen projenin yakın bir zamanda eylem aşamasına geçileceğini anlattığı öğrenildi. Kardeşlik ve huzur projesi adının verildiği açılımı önleyebilecek muhtemel prokasyonlara karşı tüm birimler teyakkuz halinde.

Edinilen bilgilere göre, AK Parti'nin bugünkü grup toplantısının basına kapalı bölümünde İçişleri Bakanı Beşir Atalay Kürt açılımını anlattı. Atalay, projenin sadece hükümetin değil, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere devletin ilgili tüm kurumlarının bilgisi ve katkısı dahilinde yürütüldüğünü anlattı. Bakan, bunun yanı sıra Irak'ta da bu yönde hummalı bir çalışma yapıldığını, ayrıca, terör tecrübesi olan ülkelerle görüşmelere başlandığını ifade ettiği belirtildi.

Demokratik açılım için herkesin katkısını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Atalay; sivil aydın, parti her kurumun yardımını, görüşünü aldıktan sonra ortaya bir yol haritası çıkacağını söyledi. Bakan Atalay, açılımı 'Kardeşlik ve Huzur Projesi' olarak açıkladı.

Bakan'ın, kesin olarak bu işi çözmeye kararlılık vurgusu yaptığı, ancak daha önceki yıllarda olduğu gibi provakasyonlar yüzünden yarım kalan süreçlerin benzerinin yaşanmaması için her türlü önlemin alındığını belirtirken, "Bu işten rant elde edenler olabilir, bunun için süreci tıkamak için provokasyonlara başvurabilirler. Ama bütün kurumlarımız teyakkuz halindedir." şeklinde konuştu.

Toplantıda, demokratik açılıma karşı çıkan CHP ve MHP'nin tavrı da ele alındı. Buna göre, Bakan Atalay'ın, çözüm sürecinin henüz başlangıç noktasında olunmasına rağmen muhalefetin tavrının çok sert olduğu hatırlatılırken, görüşme talepleri için ileri sürülen gerekçelerin tamamen süreci tıkamaya matuf olduğuna işaret ettiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 17:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 10 yıl Önce

bu içişleri bakanının tavru ve yırınması pkk dan baskı var kendide o görüşte gibi bir anlam akla getiriyor şünkü göreve geldi geleli bukadar yırtınmamıştı ama şimdi çok yırtınıyor anlamakta zorlanıyoruz kendi kurumu olanların ölümünden aglayan anaları ne denki hiç anlatmıyorlar bunlar tam pkk canısi gibi görünüyorlar gibi geliyor insan oglunun aklına bu ölenlerin anası ana deyilmi idi?

banner39

banner36

banner37

banner35