banner15

İşte savcıların tutuklama listesindeki 25 general

Özel Yetkili Savcılar Berk ile Bayraktar'ın 'yakalanacaklar listesi'nde tam 25 muvazzaf paşanın olduğu ortaya çıktı.

İşte savcıların tutuklama listesindeki 25 general


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özel Yetkili Savcılar Mehmet Berk ile Bilal Bayraktar’ın Balyoz 3’ncü dalgada yakalanacaklar listesinde tam 25 muvazzaf paşanın olduğu ortaya çıktı.Başsavcılık tarafından durdurulan gözaltı listesinde 9’ncu ve 6’ncı Kolordu Komutanları, Yüksekova’daki Taktik Piyade Tümeni’nin Komutanı, Kuzey ve Güney Deniz Saha Komutanları bulunuyor.

Balyoz soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcılar Mehmet Berk ile Bilal Bayraktar, 25’i muvazzaf general, 53’ü muvazzaf subay, 20’si emekli toplam 98 asker hakkında arama ve yakalama talimatı verdi. Pazartesi sabahı aralarında Ankara, İzmir ve Çanakkale’nin de bulunduğu toplam 14 ilde eş zamanlı operasyonlar başlatıldı. Aralarında MGK eski Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, İstanbul eski GATA Komutanı emekli Tümgeneral Tunçay’ın da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

3. Dalga durduruldu

Gözaltılar dalga dalga büyürken, öğleden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı VekiliTuran Çolakkadı şok bir kararla, “Başsavcı ve Başsavcı Vekili’nin onayı olmadan gözaltı ve yakalama olmasın” talimatına uyulmadığı gerekçesiyle 3. dalga operasyonunu durdurdu. Soruşturmayı yürüten savcılar Berk ve Bayraktar görevden alındı yerine yeni savcılar atandı. Balyoz Soruşturması’nın koordinatörü olan Özel Yetkili Savcı Süleyman Pehlivan’dan “imza” yetkisi alınarak, Mehmet Ergül’e verildi. Çolakkadı, 98 kişilik listede bulunan bazı isimlerin gözaltına alınma kararlarını da iptal etti.

Soruşturmadan almanın nedeni

3. Dalga Operasyonu’nun durdurulması ve savcılarının soruşturmadan alınmasına hangi gerekçelerin neden olduğu merak konusu oldu. VATAN, kamuoyunun merak ettiği bu sorunun yanıtını buldu. Özel Yetkili Savcılar Mehmet Berk ile Bilal Bayraktar’ın yakalanacaklar listesine tam 25 muvazzaf paşanın ismini yazdıkları ortaya çıktı.

Vatan gazetesinin haberine göre, savcıların listesinde yakalanacak generaller arasında Yüksekova’daki Taktik Piyade Tümen Komutanlığı ile Kuzey ve Güney Deniz Saha Komutanlıkları da dahil Türkiye’nin en hassas bölgelerinde, en üst düzeyde görev yapan generaller bulunuyor. İddiaya göre, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı sıradışı bir kararla operasyonu durdurarak büyük bir krizi önledi.

İŞTE LİSTEDEKİ O İSİMLER

NEJAT BEK (6. Kolordu Komutanı Korgeneral)

KADİR SAĞDIÇ (Güney Deniz Saha Komutanı, Koramiral)

MEHMET OTUZBİROĞLU (Kuzey Deniz Saha Komutanı, Koramiral)

LEVENT GÖRGEÇ (Deniz Eğitim ve Öğretim Kom. Eğitim Yönetim Grup Bşk)

AHMET YAVUZ (Kara Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral)

GÜRBÜZ KAYA (Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral)

E.CANER BENER (Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral)

ALİ AYDIN (Jandarma Kayseri Bölge Komutanı Tuğ.)

DİĞER GENERALLER

- Tevfik Özkılıç: 9. Kolordu Komutanı Korgeneral

- Korcan Polatsu: 1. Hava Kuvveti Komutan Vekili Tümgeneral

- Selim Erkal Bektaş: KKK Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcısı

- Ahmet Bertan Nogaylaroğlu: Hava Harp Akademisi Komutanı. Tümgeneral

- Hasan Fehmi CANAN: 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Bşk ve Malatya Gar Kmt Tümgeneral

- Abdullah Gavramoğlu: Tümamiral Hücumbot Filo Komutanı

- Muammer AYDIN

- Nurettin Işık: Tekirdağ Şarkışla 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğ.

- Hakan AKKOÇ: 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğ.

- Türkan ERTüRK: Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral

- Serdar Okan KIRÇİÇEK: DKK Plan Prensipler Başkanı Tuğ.

- Ahmet TüRKMEN: Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral

- Muhsin ERDAL

- Fatih ALTUN Kurmay Albay

- Kazım ERDEM

- Gökhan GüNEY

- Doğan DÖNMEZ

ESKİ MGK SEKRETERİ TUTUKLANDI

"Balyoz Planı" iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan aralarında eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık'ın da bulunduğu 3 emekli asker tutuklandı, 3 asker ise serbest bırakıldı.

İstanbul Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa, emekli Tuğgeneral Zekeriya Öztürk, emekli Kurmay Albaylar Beşler Güzel ve Mümtaz Can ile emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş, burada bulunan Adli Tıp Şubesinde sağlık kontrolüne alındı. Bu kişiler daha sonra soruşturmayı yürüten savcılara ifade vermek üzere adliyenin beşinci katına çıkartıldı. Şükrü Sarıışık ile birlikte Karababa, Can ve Ulutaş tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Emekli Tuğgeneral Zekeriya Öztürk ve emekli Albay Beşler Güzel ise serbest bırakıldı. Mahkemede 3 saat ifadeleri alınan 4 emekli subay hakkındaki karar akşam saatlerinde açıklandı. Mahkeme, emekli subaylar Sarıışık, Karababa ve Can'ın tutuklanmasına, Ulutaş'ın da serbest bırakılmasına karar verdi. 3 tutuklu Metris Cezaevine konuldu. Öte yandan soruşturma kapsamında tutuklanan Yarbay Ertuğrul Uçar mahkeme tarafından tahliye edildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 09:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35