banner39

İşte TBMM'nin İsrail'i kınama deklarasyonu

İsrail'in saldırısının kınanmasını öngören deklarasyon, Meclis'te kriz doğurdu ama daha sonra bu kriz aşıldı.

Arşiv 02.06.2010, 14:37 02.06.2010, 15:41
İşte TBMM'nin İsrail'i kınama deklarasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısının kınanmasına yönelik deklarasyon yayımlanmasında TBMM'de grubu bulunan partiler arasındaki anlaşmazlık çözüldü ve deklarasyon imzalandı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlığındaki toplantıya, Ak Parti adına Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, MHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı, CHP adına yine Emekli Büyükelçi Onur Öymen, BDP adına ise Sabahat Tuncel katıldı.

AK Parti, 'Meclis İsrail'e karşı ekonomik ve askeri tedbir almasını beklemektedir' ifadesine itiraz edince mini bir kriz çıktı. Ancak bu kirizin aşılması ile birlikte bütün partiler deklarasyonun altına imza attı.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun Başkanlık Kürsüsü'nden okuduğu deklarasyonda, İsrail ile siyasi, ekonomik, askeri ilişkilerin gözden geçirilmesi, saldırının araştırılması için uluslararası bir soruşturma komisyonu kurulması, İsrail'in resmen özür dilemesi ve saldırı mağdurlarına tazminat ödenmesi istendi.

Genel Kurulda kabul edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin 31 Mayıs 2010 Pazartesi sabahı, çoğunluğu Türk olan, 32 ülke vatandaşının bulunduğu insani yardım taşıyan gemi konvoyuna yaptığı ve çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Bu saldırı, Birleşmiş Milletler yasasının ve uluslararası hukukun açık bir ihlalidir.

TBMM, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bu olaydan dolayı İsrail'i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesini beklemektedir. Bu menfur saldırının bütün boyutlarıyla araştırılması için bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmalıdır.

İsrail Hükümeti, bu saldırı dolayısıyla resmen özür dilemeli, olayın sorumlularının yargılanarak cezalandırılmalarını sağlamalı, saldırının mağdurlarına tazminat ödemelidir.

Türkiye, İsrail'e karşı milli ve uluslararası yargı yollarına başvurmalıdır.

TBMM, Türk Hükümeti'nden, İsrail ile siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirmesini ve gerekli etkin önlemleri almasını beklemektedir.

TBMM, bu saldırıya karşı halkımızın gösterdiği haklı tepkileri saygıyla karşılamaktadır.

TBMM, bu tepkilerin şiddete dönüşmeyeceğine ve Türkiye'deki Musevi vatandaşlarımızı incitici bir nitelik taşımayacağına inanmaktadır. İsrail Hükümeti'nin saldırgan tutumuna karşı gösterilen tepkiler, İsrail milletini hedef almamalıdır. TBMM, her zaman olduğu gibi Filistin halkı ile dayanışma içindedir ve Gazze'ye yönelik insanlık dışı abluka ve ambargonun derhal kaldırılmasını beklemektedir.''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata'nın imzalarının yer aldığı deklarasyon, Genel Kurulda oy birliğiyle kabul edildi. 

banner53
Yorumlar (2)
müslüm 11 yıl önce
utanmasa imza atmaycaklardı işbirlikçi Akp liler,konuşma var icraat yok,kuru gürültü
YORUMCU 11 yıl önce
Sadece tuttuğun (!) siyasi partinin farklı olması sebebiyle bu şekilde yazı yazmaya utanmıyor musun?

Son 200 yıldır bu kadar çabuk mesafe alınan bir uluslararası kriz daha gösterebilir misin?
İdeoloji insanı KÖR eder.Hakkı teslim ettirmez.Doğruya doğru dedirtmez maalesef.
Sana SELAM olsun.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?