banner39

İşte yalanlarıyla Irak'ı işgal ettiren kişi

Irak'ta kimyasal silah bulunduğu yalanıyla ABD'nin bu ülkeye müdahalesine neden olanlardan Refik, Almanya'da görüntülendi.

Arşiv 23.04.2010, 09:37 23.04.2010, 09:37
İşte yalanlarıyla Irak'ı işgal ettiren kişi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Danimarka Televizyonu, yalan ifade ve yaptığı açıklamalarla Irak savaşının başlamasına, 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne, 6 milyon kişinin evsiz kalmasına, 1.5 milyon kişinin de sakat kalmasına neden olan Iraklı mühendisi Almanya'da buldu.

Sabah'ın haberine göre, Adının Refik olduğu belirtilen Iraklı mühendis, Alman gizli servisinin çok sıkı koruması altında devamlı adres değiştirerek Almanya'da yaşıyor. 1999'da geldiği Almanya'dan sığınma isteyen "Curve Ball" lakaplı Iraklı, başvurusu esnasında Alman yetkililere yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti. Özellikle bazı tesislerle ilgili olarak verdiği ifadelerde en ince detaylara kadar girmesi Alman gizli servis elemanlarının dikkatini çekmiş, bu kişinin varlığından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) da haberdar edilmişti. Bağdat'ın kuzeyindeki tohum geliştirme laboratuvarının gerçekte kimyasal silah üreten bir laboratuvar olduğunu öne süren, Saddam Hüseyin'in elinde seyyar kimyasal silah rampaları ve laboratuvarları olduğunu iddia eden Iraklı mühendisin söyledikleri, o dönem ABD Dışişleri Bakanı Collin Powell tarafından BM Genel Kurulu kürsüsünde dile getirilmişti. Söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkan Iraklı, "Çok güvenilir bir kaynak" olarak hem Bush'un, hem de Powell'ın konuşmalarında defalarca kez konu edilmişti. 

ALMANYA'DA GÖRÜLDÜ

Uzun üredir Iraklı'nın izini süren Danimarkalı televizyoncular, sık sık adres değiştirdiği tespit edilen Iraklı'yı adını açıklamadıkları 400 bin nüfuslu bir Alman şehrinde buldu. Önceki akşam yayınlanan programda evinden çıktığı anda birden televizyoncuları karşısında gören Iraklı mühendis, hemen cep telefonuyla Alman polisini arayarak yardım istedi. Programda, birbirinden çarpıcı iddialar da dile getirildi. Iraklı mühendisin ülkesinden kaçmadan önce çalıştığı işyerindeki patronu da programda yer aldı. CIA tarafından 20 kez gözaltına alınıp sorgulandığı, sonunda ailesi ile birlikte Irak'ı terk etmek zorunda olduğunu anlatan eski patron, bu kişi hakkında yolsuzluk, yalan ve zimmete para geçirmek gibi suçlardan çok kez soruşturma açıldığını söyledi. ABD'li yetkililerin bu kişinin anlattıklarının yalan olduğunu bilmelerine rağmen savaşa girmek için kendi argümanlarını güçlendirmek amacıyla bunu kullandıklarını ekledi. Benzer iddia dönemin Almanya BM temsilcisi Gunter Pleuger tarafından da dile getirildi. Pleuger, Alman Gizli Servisi'nin Iraklı mühendisin yalan söylediği şüphesiyle, sözlerine itibar edilmemesi gerektiği uyarısını CIA yetkililerine ilettiklerini açıkladı. Pleuger, CIA, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Başkanı George Bush'un ise tüm uyarıları göz ardı ederek Iraklı'nın ifadeleri doğrultusunda savaşı başlattıklarını söyledi. 

BAZI GÖRÜNTÜLERİ SİLİNDİ

Iraklının yardım istediği Alman polislerin, Danimarkalı televizyoncuların çekimlerinden bazılarına el koyduğu, bazılarını da silmeye çalıştığı belirtildi. Ayrıca haber programına konuşan BM silah denetçileri, Iraklı mültecinin açıklamalarında adı geçen adreslerin hiçbirinde kimyasal silah izine rastlayamadıklarını ve bunu BM'ye rapor olarak sunduklarını anlattı.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?