banner15

İşte yeni Ebu Gureyb işkence fotoğrafları

Avustralya devlet televizyonu SBS Irak'taki Ebu Gureyb cezaevinde tutuklulara yapılan işkencelerle ilgili yeni fotoğraflar yayınladı. Fotoğraflarda işkence ile öldürülen kişilerin boğazlarının kesildiği görülüyor.İşte o korkunç fotolar..

İşte yeni Ebu Gureyb işkence fotoğrafları

Avustralya SBS televizyonu Irak'ta bulunan ABD kontrolündeki Ebu Gureyb hapishanesinde yapılan işkence fotoğraflarını yayınladı. Fotoğrafların daha önce hiçbir yerde yayınlanmadığı belirtildi.  

Görüntülerde hiçbir Amerikan askeri görülmüyor. SBS televizyonu, fotoğraflarla ilgili olarak "Bu görüntülerle Ebu Gureyb'de daha yaygın ve şiddetli işkencelerin olduğu açığa çıkıyor. Bunlar arasında intihar, işkence ve tecavüzler bulunuyor. Bu fotoğraflardan anladığımız kadarıyla 2004'te Ebu Gureyb'de çok daha kötü işkenceler ve tecavüzler gerçekleşmiş" dedi.  

SBS televizyonunun Ebu Gureyb hapishanesinde 2004'te gerçekleştirilen 40 veya daha fazla işkenceyle ilgili yeni fotoğraf ve videolar yayınlayacağı bildirildi. 

Fotoğraflardan birinde bir kişinin boğazı kesilmiş olara görülüyor.

Bir şaka fotoğrafta işkence gören kişinin başında büyük yaralar var.

Üçüncü fotoğraftaki kişi ise çıplak olarak görülüyor ve üzerinde dışkılar bulunuyor. 

 

Psikolojik işkence

Bu arada Ebu Gureyb'de tutuklulara kötü muameleler hakkında tanıklık ettikten sonra rütbesi indirilen Amerikalı çavuş Samuel Provance, Iraklı tutukluları güçsüz düşürüp konuşmalarını sağlamak amacıyla çocuklarının kullanıldığını ileri sürdü. Samuel Provance'ın, Amerikan Temsilciler Meclisi'nde bir oturumda, Iraklı general Hamid Zabar ve birlikte gözaltına alınan 16 yaşındaki oğluna yapılanları anlattığı belirtildi. Meslekten bir arkadaşının anlattıklarını aktaran Samuel Provance, ''Zabar'ı konuşturmak için kendisinden ziyade, 16 yaşındaki oğlu kötü muameleye maruz bırakıldı'' dedi.

Provance, Zabar'ın oğlunun, hakkında hiçbir suçlama yokken adi suçlularla birlikte tutulduğunu ve generalin oğluna babasının gözleri önünde buzlu su sıkıldığını söyledi. Babalarını ''yumuşatmak'' için gözlerinin önünde çocuklarına kötü
muamele yapmanın çok sık başvurulan bir yöntem olduğunu belirten Provance, bu tekniğin General Zabar'da işe yaramadığını, çünkü Zabar'ın, oğluna yapılanlar yüzünden ifade veremez hale geldiğini anlattı. Provance'ın ifadesinin, birçok Amerikalının ismini zikretmesinden dolayı askerler tarafından sansürlendiği de belirtiliyor. 
    

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48