banner39

İstihbarat paylaşımında zaman sorunu

ABD ile istihbarat paylaşımındaki sorun, zamanlamadan kaynaklanan gecikmede yaşanıyor.

Arşiv 21.06.2010, 00:31 21.06.2010, 07:29
İstihbarat paylaşımında zaman sorunu

Hakkari’deki son saldırıdan sonra da, 250 kişilik PKK’lı grubun eylemi konusunda gözler yeniden, ‘’İstihbarat eksikliği’’ ve ABD’nin Türkiye’ye ‘’Yeterli istihbaratı zamanında vermediği’’ noktalarına çevrildi. Saldırıda istihbarat zafiyeti olup olmadığı tartışılırken, ABD ile istihbarat paylaşımı konusu da yeniden gündeme geldi.

İstihbarat paylaşımının düzenli işlediği ancak, ABD’nin bilgileri zamanında vermemesinden doğan gecikme yaşandığı belirtiliyor. ABD’nin Türkiye ve Kuzey Irak sınırı ile ilgili olarak elde ettiği bilgiler, önce ABD’deki merkeze gidiyor.

Burada değerlendirilip, önce Irak’taki koordinasyon merkezine, son olarak da Genelkurmay Başkanlığına ulaştırılıyor. Bu da zaman kaybına yol açıyor. Türkiye’nin PKK terörü konusunda öncelikle kendi kaynaklarından gelen bilgiyi esas aldığını belirten yetkililer, ABD ile istihbarat paylaşımı konusunda ise şu konulara dikkat çektiler:

ANACONDA’DAN ANLIK İSTİHBARAT

Anlık istihbarat insansız uçaklar ve uydularla sağlanıyor. İnsansız uçaklar, Irak’ın Balad kenti yakınlarındaki Anaconda üssünden yönetiliyor. 30 bin asker bulunan Anaconda’da, 200 savaş uçağın yanı sıra 8 kilometre menzilli ve lazer güdümlü ‘’Heelfire’’ füzelerini taşıyan ‘’Predatör’’uçaklar da yer alıyor.

PREDATÖR UÇAK

Predatör’ler iki kişi tarafından kontrol ediliyor. Biri uçağın pilotluğunu yaparken diğeri de istihbarat için görüntü ve koordinat alıyor. Bu uçaklar İsrail’in Heron’larına göre daha gelişmiş kapasiteye sahip bulunuyor. Bu istihbaratın adı ‘’Anlık İstihbarat’’ olsa da, ABD görüntüleri önce kendi merkezinde değerlendiriyor. Türkiye’ye ise 1,5 saat sonra gönderiyor. Bu süre ise PKK’nın yapmayı planladığı bir eylem için Türkiye’nin aleyhinde gelişen unsur oluyor.

ABD SÜZME YAPIYOR

ABD’nin anlık görüntülü istihbaratı Türkiye’ye aktarırken ‘’Süzme’’ adı verilen bir sistem uyguluyor ve önemli gördüğü görüntüyü veriyor. İstihbarat jargonunda buna ‘’Kıymetlendirme’’ deniliyor. Türkiye ise tüm görüntülerin aktarılmasını ve kıymetlendirmeyi de bizim yapmamızı istiyor. Gerçekleşmesi muhtemel bir olay hakkındaki görüntü dahil tüm ham bilgi, tasnif, kıymetlendirme ve yorum aşamasından geçiriliyor. ABD için önem taşımayan bir görüntünün süzme yapılarak bize verilmemesi kıymetlendirme ve yorumu aksatıyor.

SİNYAL İSTİHBARATI

BD’den alınan sinyal istihbaratı da, uzayda dolaşan telsiz, kablosuz telefon, radar, uydu sinyalleri ve buna bağlı internet trafiğinin toplanması olarak özetleniyor. ABD Irak’da savaş uçakları aracılığı ile de, unsurların hareketliliğini sinyallerle saptıyor. Ancak bu bilgiler de Türkiye’ye saatler sonra geliyor. Sinyal istihbaratı, dünyanın en büyük izleme sistemi Echelon’un merkezi konumundaki, ABD elektronik istihbarat servisi NSA tarafından kontrol ediliyor.

Kaynak: Gazeteport

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?