banner15

İstihdam projeleri devam ediyor

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), istihdam projelerini tek tek hayata geçiriyor.

İstihdam projeleri devam ediyor

Küresel ekonomik krizden etkilenenlere yeni iş kapıları açmak için istihdam paketi kapsamındaki projelere hız verilirken, bu çerçevede, meslek edindirme, kamu yararına çalışma ve kendi işini kurma programları uygulanıyor.

KADINLARA, 17 MİLYON AVRO

Projeleri hayata geçirmek için Türkiye genelinde 81 ilde yoğun bir şekilde uygulama sürecini devam ettiren kurum, iş gücüne meslek edindirme ve mesleğini geliştirme ile kamu yararına çalışma, staj ile kendi işini kurma programlarını sürdürüyor.

İş-Kur yetkilileri, projelerin içeriğine yönelik de şu bilgileri verdi:

"Şu anda 25 ilde devam eden projelere 101 çocuğumuz katılıyor. Yaklaşık 9 bin kişi buna katılıyor. Gençler için bir proje çağrısına çıkmıştık. Bunun duyurularını yaptık, projeler hazırlanıyor 43 ilde. Ayrıca, kadınlar için yine 17 milyon avroluk bir hibe planı uygulayacağız. Projenin değerlendirmeleri yapılıyor. Daha sonra bu yöndeki çalışmalar yoğun bir şekilde devam edecek. Hem ulusal hem uluslararası kaynakları kullanmak suretiyle iş gücünün kalifikasyonunu artırıp, iş piyasasına girişleri kolaylaştırmaya katkıda bulunacağız."

BİR YILDA 1 MİLYON 600 BİN BAŞVURU

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu dönemde, küresel ekonomik kriz ve hizmet sunum biçimindeki değişiklik nedeniyle kurumdan beklentiler de arttı.

Bu durum iş başvuru sayısına yansıdı ve bu rakamı son yıllardaki en yüksek seviyeye ulaştırdı. Son 1 yıllık süreçte vasıfsız elemandan doktora yapanlara kadar, 1 milyon 600 bin kişi kuruma iş başvurusunda bulundu.

Bu artışta, herkesin durumuna uygun iş araması nedeniyle kuruma başvurması ve yasal olarak kamudaki mavi ve beyaz yakalı işçi statüsündeki istihdamın kurum aracılığıyla yapılıyor olması da etkili oldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2009, 13:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35