banner39

İsveçliler 'Irak Konferansı'na tepkili

Stockholm'deki Irak Konferansı'nın yapılacağı bölge, 'girilmez' ilan edildi.

Arşiv 28.05.2008, 11:20 28.05.2008, 13:06
İsveçliler 'Irak Konferansı'na tepkili


İsveç'te bulunan Iraklılar, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın gelişine ve Stockholm'un Irak Konferansı'na ev sahipliği yapmasına tepki gösteriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice geldiğinde hiçbir hata yapmamak için İsveç polisi, dün gün boyunca tatbikat yaptı. Konferans için bin 700 İsveç polisi görevlendirildi. Helikopterler gün boyu Stockholm şehir merkezin üzerinde devriye gezdi.

Bugün öğlen itibariyle konferans bölgesi demir parmaklıklarla kapatılıyor. İsveç gazeteleri, bu durumu "O bölge surla çevrili bir kaleye dönüşüyor" şeklinde tanımladı. Amerikan Dışişleri Bakanı en son 1990'lı yılların başında İsveç'e gelmişti, fakat günümüzde bu kadar olağanüstü tedbirlerin alınması, Irak'ta yaşanan sıra dışı durumlardan olduğu ifade ediliyor.

Rice'in gelişi protesto etmek için şuana kadar 5 organizasyonun müracaatı oldu. Fakat İsveç polisi bu protestoculara nereyi tahsis edeceğini bilemiyor. Irak'tan mülteci olarak gelmiş büyük bir grubun şehir merkezinde Rice'i protesto edecekleri bildirildi. İsveç'in çok satan gazetelerinden DN'e konuşan Iraklı temsilcilerin, "Böyle bir toplantıyı kabul etmekle İsveç, işgalci bir ülkeyi onaylamış, kimlik vermiş oluyor." şeklinde tepkilerini dile getirdi. Amerika'yı ve Rice'i protesto edecek gruplardan "Savaşa Karşı Birliktelik" grubu sözcülerinden Iraklı Widad Zaki, basına, "Irak hiçbir zaman bu kadar kötü olmamıştı. İsveç, halka karşı savaşın bir suç olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koymalıdır." şeklinde konuştu. Toplantı, toplam 25 milyon İsveç kronuna mal olacak ve bu masraf da İsveç Dışişleri Bakanlığı ve İsveç Yardım Bütçesi tarafınden karşılanacak.

Iraqi Christians demonstrate outside the Swedish Government ...

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, bugün Brüksel'de AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs ve genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile bir araya gelecek. AP Dışilişkiler Komisyonu'nda konuşacak olan Babacan, daha sonra Slovakya'ya geçecek. Babacan, daha sonra İsveç'e hareket edecek. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki de bugün İsveç'e gelecek. Iraklı başbakan, bir basın toplantısı düzenleyecek.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?