banner39

İsveç'te burkaya yasak girişimi tepki çekti

İsveç'te de burka ve nikabın yasaklanması için yasa teklifinin hazırlanması büyük tepki çekti.

Arşiv 07.10.2009, 10:27 07.10.2009, 15:24
İsveç'te burkaya yasak girişimi tepki çekti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bazı Avrupa ülkelerinden sonra, İsveç'te de burka ve nikabın yasaklanması için yasa teklifi hazırlanıyor. Koalisyon hükümetinin ortaklarından Center (Merkez) Parti milletvekillerinden Staffan Danielsson ve Lennard Pettersson; yüzleri de kapatan örtülerin kadınlara yasaklanması için yasa teklifi getirmeye hazırlanıyor. İsveçli Müslüman gruplar ise bu girişime tepki gösteriyor.

Söz konusu girişime Center Parti'den de tepki yükseldi. Partinin grup lideri Roger Tiefenseen, "Böyle bir önerinin hiç getirilmemiş olmasını tercih ederim." açıklamasını yaptı. Center Parti'nin böyle bir düşünceden uzak olduğunu söyleyen Tiefensen, "Burkaya ya da nikaba karşı böyle bir yasak istemiyoruz. Ben bu teklifi veren arkadaşlara böyle bir şey yapmamalarını tavsiye ettim." dedi.

Basına yansıyan teklif taslağında, "Hiçbir kadın yüzünün kapanmasına kendisini zorlanmış hissetmemeli, bu kadınlara iyi bir destek olması için bir yasayla bu kıyafetlerin yasaklanması gerekiyor." şeklinde ifadeler yer alıyor.

Staffan Danielsson, tepki çeken bu yasa teklifi savunurken, "Bu tür gelenekler, Müslüman fundamentalist ülkelerde bulunmaktadır, fakat biz İsveç'teyiz." ifadelerini kullandı.

Expressen gazetesi ise Abdülhak Kelan isimli bir imamın bu konudaki görüşlerine yer verdi. İmam Kelan, "Ne yani, polisler sokaklardaki kadınların örtülerini mi çekip alacak? Sanki bir diktatörlükte yaşıyoruz. Bütün bunlar, İsveç'teki din özgürlüğünün onlar için hiçbir anlama gelmediğini gösteriyor. Kabul edilen İsveçli olduğun sürece hiçbir sorun yok, ama onların normlarını aştığın zaman coplar ortaya çıkıyor." şeklinde tepkisini ortaya koydu.

BURKA YASAĞI TARTIŞMALARININ YAŞANDIĞI ÜLKELER

İsveçli iki vekil tarafından burkaya yasak getirilmesi gündeme getirilirken, başka Avrupa ülkelerinde de daha önceden benzer tartışmalar yaşanmıştı. Danimarka'da iktidardaki Muhafazakar Parti, yakın zamanlarda burka ve nikaba yasak getirmek için bir dizi girişimlerde bulunmuştu. Muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Danimarkalı Halk Partisi de bu yasak girişimlerine destek vermişlerdi.

Fransa'da da yakın zamanlarda benzer tartışmalar yaşanırken, yasak konusunda bazı araştırmaların yapıldığı ve bunun da Cumhurbaşkanı Nicoalas Sarkozy tarafından desteklendiği belirtilmişti.

Almanya'da birçok bölgede öğrenciler okullarda başörtüsü takamıyor.

Hollanda ise 2010 yılından itibaren eğitim kurumlarında yüzü kapatan kıyafetlerin tamamen yasaklanması gündemde.


banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?