banner39

İsveç'te milliyetçiler salon bulamadı

İsveç'te göçmen karşıtı politikalarıyla tanınan milliyetçi İsveç Demokratları partisi, toplantı düzenleyeceği salon bulamadığı için yıllık kongresini Danimarka'da yapma kararı aldı.

Arşiv 18.04.2007, 15:51 18.04.2007, 15:52
İsveç'te milliyetçiler salon bulamadı

Parti sekreteri Bjorn Soder, İsveç'te rezervasyon yaptıkları salonların anlaşmaları iptal ettiğini, bazı salonların da kendilerine evsahipliği yapmak istemediklerini belirterek, yıllık kongrelerini İsveç dışında yapmaktan başka seçenekleri kalmadığını ifade etti.

Soder, 27-29 nisandaki kongrenin Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacağını bildirdi. İsveç'teki oteller ve konferans merkezleriyse toplantıları bazen solcu eylemcilerin saldırılarına uğrayan partiye güvenlik garantisi veremeyeceklerini belirtti.

İsveç Demokratları eylül ayında yapılan seçimlerde oylarını ikiye katlayarak, parlamentoya girmek için gereken yüzde 4'lük baraja çok yaklaşmıştı. Yabancı düşmanı olmakla suçlanan parti İsveç siyasi arenasına girmek için mücadelesini sürdürüyor.

İsveç Demokratlarının güçlenmesi, 9 milyonluk nüfusunun yüzde 12'si göçmen olan İsveç'te kaygıları artırmıştı. İsveç'teki büyük partilerin "ciddiye almadığı" partinin liderleriyle merkez sol ve sağ partilerin üyeleri bir süre önce görüşmelerde bulunmuştu.

Kökenleri 1980'li yıllardaki aşırı sağ harekete uzanan İsveç Demokratları, bünyesindeki ırkçı üyeleri temizleyerek partinin daha halka dönük olduğu görüntüsünü yaratmaya çalışıyor. Göçe karşı olduğunu belirten parti, etnik farklılığın İsveç için zararlı olduğunu belirtiyor, ancak ırkçı olmadığını ileri sürüyor.


AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?