banner39

İsveç'te 'Soykırım' protestosu

İsveç'te yaşayan Tür vatandaşları, Parlementonun kabul ettiği soykırım kararını protesto etti.

Arşiv 22.03.2010, 02:00 22.03.2010, 12:35
İsveç'te 'Soykırım' protestosu


İsveç Parlementosu’nun 11 Mart tarihinde bir oy farkla kabul ettiği soykırım kararı İsveç’te yaşayan bütün Türklerin tepkisine yol açtı.

Başkent Stockholm’ün merkezinde Türk İşçi Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen protesto gösterisine, Türkiyeli derneklerin yanı sıra çok sayıda Azeri, Uygur ve Tatar Türkü ile Türkmen katıldı. Kesintisiz yağmur ve kar yağışına rağmen mitinge üç binin üzerinde katılım oldu.

Katılımcılar soykırım kararını 'Parlamento mahkeme değildir', 'Tarihi politize etmeyin', yazılı pankartlarla protesto ettiler.

Soykırım kararını protesto edenlerin arasında İsveç’te doğup büyüyen ortaokul ve lise öğrencilerinin bulunması da dikkat çekti.

Parlamento’nun soykırım kararı karşısında şok olduklarını söyleyen gençler, bu tavrın tanıdıkları İsveç’le uyuşmadığını belirterek, “Bizim bildiğimiz İsveç barışseverdir. Çatışan taraflar varsa ara bulmaya çalışır. Oysa bu karar Türkiye ile Ermenistan arasını bulmaktan ziyade, Ermenileri daha da kışkırtacak’’ şeklinde konuştular.

Kürsüye çıkan konuşmacılar da İsveç’in parlamento kararıyla bir skandala imza attığını vurguladılar.

SOSYAL DEMOKRATLARDAN İSTİFA

Sosyal demokratlara tepki daha çok Göteborg ve çevresinde yoğunlaştı.

Güney İsveç’te bazı dernekler partiden topluca istifa ederken, Stockholm bölgesindeki parti üyelerinin çoğunluğu istifa etmek yerine konuyu parti içinde tartışmayı savunuyor.

Kaynak: Ajanslar


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?