banner39

'İsviçre anlaşması'na Türkler de Ermeniler de tepkili

Türk-Ermeni yakınlaşmasına her iki ülkenin muhalefeti açısından bir değerlendirme

Arşiv 29.09.2009, 16:57 30.09.2009, 06:56
'İsviçre anlaşması'na Türkler de Ermeniler de tepkili


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nezavisimaya Gazeta'nın Ermeni asıllı yazarı Yuri Simonyan, Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanan protokol ve sınırların çılmasıyla ilgili tartışmaları bu defa iki ülkenin muhalefetini ele alarak yorumladı.

Yazısında başbakan Erdoğan'ın açıklamasına da yer vererek 10 Ekim'de İsviçre'de iki ülke dışişler bakanlarının diplomatik ilişki kurulması yönünde bir anlaşma imzalayacaklarını iddia eden Simonyan, taraflar bunu ülkelerindeki sert muhalefet nedeniyle gizliyor.

Hem Ermenistan hem de Türkiye'de muhalefetin yakınlaşmayı "milli çıkarlara ihanet" olarak gördüğünü kaydeden Ermeni yazara göre Türk kamuoyunun anlaşmaya karşı gelmesinin temel iki sebebi var:

"Osmanlı imparatorluğunun Ermeni soykırımı yaptığına dair iddiaların kabul edilebileceği endişesi ve Dağlık Karabağ meselesinde Azerbaycan'ın son destekleri olan Türkiye'nin desteğinden mahrum kalacağı korkusu."

Simonyan şimdiye kadar Ankara'nın sınırların açılması için soykırım iddialarından vazgeçilmesini ve Dağlık Karabağ işgaline son verilmesini talep ettiğini de hatırlatıyor.

Ermeni muhaliflerinin görüşüne de yer veren Simonyan, Taşnaksyutun partisinin protokole karşı 50 bin imza topladığını ve İsviçre anlaşmasının imzalanmasına karşı çıktığını yazdı. Liderliğini eski başkan Petrosyan'ın yaptığı Ermeni Milli Kongresi de Sarkisyan yönetimini ağır bir dille suçlamaya devam ediyor. Hatta Ermeni basını, eski başkanlardan Robert Koçaryan'ın da yaşananlardan rahatsız olduğu açıklamasına yer verdi. Ermeni diyasporası ve kilisesi de Sarkisyan'a karşı...

Simonyan yazısında Ermeni siyasi analist Manuçaryan'ın, "protokolün Rusya ve İran tarafından planlı bir şekilde hazırlandığı ve Türk Ermeni sınırının açılmasından sonra Rus etkisinin daha da artacağı" iddialarına da yer verdi.

Ermeni analist Simonyan, dünkü yazısında da Ermenistan'ın sınırların açılması durumunda Türkiye üzerinden demiryolu ile Avrupa'ya bağlanma planları yaptığını savunmuştu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?