banner15

İsviçre Avrupa'da giderek yalnızlaşıyor

Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya İsviçre'deki bankacılık kurallarının değişmesini istiyor.

İsviçre Avrupa'da giderek yalnızlaşıyor

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya, Alman vatandaşlarının vergiden kaçırarak İsviçre bankalarında sakladıkları hesapları hakkında bilgi içeren 2,5 Milyon Euroluk cd'yi satın almak isteyince, İsviçre'den sert tepki geldi. İsviçre Maliye Bakanı Hans-Rudolf Merz, İsviçre bankalarından çalınan bilgilerle yapılacak çalışmalarda hiçbir ülkeyle işbirliği yapmayacaklarını, açılacak vergi kaçakçılığı soruşturmalarına da yardımcı olmayacaklarını belirtti.

Almanlarla tamamen ipleri koparmak istemeyen İsviçre hükümeti, Almanya ile çifte vergilendirmeyi önleyecek bir antlaşma üzerinde müzakerelere devam edeceğini açıkladı. Yapılacak antlaşma ile İsviçre gizli bankacılık ilkesinden tavizler verecek ve gelecekte meydana gelecek vergi kaçakçılığı olaylarında Alman mali yetkililerine gerekli bilgileri aktaracak.

2008 yılında vergi kaçakçılarının para sakladıkları ülkeleri içeren kara listeden yeni çıkarılmasına rağmen İsviçre, Almanya ile birlikte diğer AB ülkeleri Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya ile de problemler yaşıyor. Bu durum İsviçre içinde de bankacılık sisteminde değişiklik tartışmaları başlattı. Irkçı parti İsviçre Halk Partisi dışında tüm partiler İsviçre'deki mevcut sistemin değişmesini istiyor. Ulusal Konsey üyesi liberal siyasetçi Werner Messmer, bakış açılarının değişmesi için baskıların giderek arttığını dile getirerek, 'Ülkemiz, vergiden kaçmak amacıyla parasını buraya aktaran insanlarla zengin olmamalı. Bu bizim geleceğimiz olamaz.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48