banner39

İsviçre, minare yasağına karşı konuşacak imamı engelledi

Minare yasağını protesto gösterisinde konuşması beklenen Alman asıllı imamın ülkeye girişi engellendi.

Arşiv 12.12.2009, 15:39 12.12.2009, 15:55
İsviçre, minare yasağına karşı konuşacak imamı engelledi

 

Mücahid Yıldız/ Almanya- Dünya Bülteni

İsviçreli yetkililer, yeni minare yapımı yasağını protesto mitinginde konuşma yapacak olan vaiz Pierre Vogel'in ülkeye girişini engelledi.

İsviçre'de ücretsiz olarak dağıtılan '20 Minuten' isimli bir gazetenin verdiği habere göre, İsviçre İslam Merkez Şurası isimli bir teşkilat, Bern şehrinde 'İslam'a karşı kışkırtma'yı protesto için gösteri düzenledi. 500 kişinin Facebook aracılığıyla katılacağını bildirdiği gösteriye misafir konuşmacı olarak Alman Müslüman Pierre Vogel davet edildi. Ancak İsviçre devleti Vogel'in ülkeye girmesine izin vermedi.
 
İsviçre Göçmen Dairesi'nin, geçmişte profesyonel bir boksör olan, Müslüman olduktan sonra gençlere yönelik tebliğ çalışmaları yapan  Pierre Vogel'ın gelmesinin kamu güvenliği ve düzenini tehlikeye sokabileceğini gerekçe gösterdi.
 
Diğer taraftan uzun bir süre önce Baden-Württemberg eyaleti şehirler konseyi, belediye binalarına ait salonların, Almanya'da yaptığı faaliyetlerinden dolayı Pierre Vogel'a verilmemesini tavsiye etmişti. Konsey, Pierre Vogel'in faaliyetlerinin Alman anayasasına aykırı olduğunu, izlediği ideolojinin Almanlarla Müslümanlar arasındaki düşmanlığı arttırdığını iddia etti.
 
İsviçre Müslümanlarının çatı kuruluşu olan İsviçre İslam Federasyonu (FIDS) başkanı Hişam Mayzar, Pierre Vogel'in davet edildiği gösteriyi düzenleyen İsviçre İslam Merkez Şurası adlı teşkilatı tanımadığını, sadece altı ay önce düzenlenen bir konferansta adından bir kez bahsedildiğini söyledi. İsviçre İslami Organizeler Koordine kuruluşu (KIOS) başkanı Farhad Afşar da adı geçen teşkilatın, çatı kuruluşlara üye olmayan bir grup olduğunu ifade etti. KIOS, üyelerine de sözkonusu gösteriye katılmamalarını önerdi. FIDS başkanı Mayzar da bu gösteriye karşı mesafeli durduklarını açıkladı.

İsviçre'de iki hafta önce yapılan referandumda, ülkede yeni minarelerin inşaatını yasaklanması yönünde karar çıkmıştı. Karar hem İsviçre içinde hem de dış dünyada eleştiri ve tepkilerle karşılandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?